Vintermotiv mot Skeppsholmen, Stockholm
Signerad H. Lindqvist och daterad 1914. Olja på duk 51 x 62 cm.
Herman Lindqvists målning från Blasieholmen i Stockholm invid Nationalmuseum avbildar Skeppsholmen med Amiralitetshuset. I fonden anas Södermalm med Sofia kyrka. Året är 1914 och det är en stilla vinterdag där solen i söder med sitt skira ljus kämpar för att bryta sig fram. I förgrunden vid kaj anas en kolpråm.
Herman Lindqvist har främst gjort sig känd som Stockholmsskildrare genom många av sina finstämda bilder från staden och dess omgivningar och auktionens målning är ett exempel på detta.
Lindqvist studerade vid Konstakademin i Stockholm under åren 1888-94 och vid Axel Tallbergs etsningskurs 1895-96. Främst har han i impressionismens anda målat Stockholms- och skärgårdsbilder, samt landskapsmotiv från Skåne och Visby. Han har deltagit i ett flertal större utställningar runtom i Sverige. Lindqvist är representerad hos Nationalmuseum i Stockholm med flera svenska museer.