Nr. | Föremål | Klubbat pris |
96 | Erich & Ingrid Triller, vas, stengods, Tobo. | 22 000 SEK |
97 | Åke Holm, skulptur, "Abraham", stengods, Höganäs, 1950-tal. | 16 000 SEK |
98 | Åke Holm, skulptur, ”Mose”, stengods, Höganäs, 1950-tal. | 26 000 SEK |
99 | Åke Holm, skulptur, "Mose med kopparormen", stengods, Höganäs, sannolikt 1950-tal. | 13 000 SEK |
100 | Åke Holm, stort praktfat, "Nimrod", chamotterat stengods, Höganäs, 1950-60-tal. | 24 000 SEK |
101 | Tyra Lundgren, tebord, Arabia, Finland, 1927, benställning av David Blomberg, Stockholm. | 85 000 SEK |
102 | Tyra Lundgren, skulptur, fåglar, chamotterat stengods, egen ateljé, Bredkvie, 1969. | 7 000 SEK |
103 | Tyra Lundgren, skulptur, chamotterat stengods, fågel, egen ateljé, Bredkvie. | 9 500 SEK |
104 | Tyra Lundgren, skulptur, chamotterat stengods, fågel, egen ateljé, Bredkvie, ca 1964. | 13 000 SEK |
105 | Tyra Lundgren, skulptur, fågel, stengods, egen ateljé, Bredkvie. | 5 500 SEK |
106 | Inger Persson, väggskulptur i form av fågel, stengods, Rörstrand, 1960-70-tal. | 38 000 SEK |
107 | Hans Hedberg, skulptur, äpple, fajans, Biot, Frankrike. | 100 000 SEK |
107A | Hans Hedberg, skulptur, päron, fajans, Biot, Frankrike. | 26 000 SEK |
108 | Hans Hedberg, skulptur, äpple, fajans, Biot, Frankrike. | 55 000 SEK |
108A | Hans Hedberg, skulptur, fajans, hjortron, Biot, Frankrike. | 65 000 SEK |
109 | Hans Hedberg, skulptur, ägg, fajans, Biot, Frankrike. | 25 000 SEK |
110 | Hans Hedberg, skulptur, fajans, ägg, Biot, Frankrike. | Återrop |
111 | Hans Hedberg, skulptur, apelsin, fajans, Biot, Frankrike. | 100 000 SEK |
112 | Hans Hedberg, skulptur, tudelat ägg, fajans, Biot, Frankrike. | 14 000 SEK |
113 | Hans Hedberg, skulptur, ägg, Biot, Frankrike. | 11 000 SEK |
114 | Hans Hedberg, skulptur, äpple, fajans, Biot Frankrike. | Återrop |
115 | Hans Hedberg, skulptur, päron, fajans, Biot, Frankrike. | 105 000 SEK |
116 | Mithé Espelt, väggspegel, egen ateljé, Lunel, Frankrike, 1950-tal. | 9 000 SEK |
117 | Constantin Holzer-Defanti, figurin, ”Koreanischer Tanz”, porslin, Rosenthal, Tyskland 1920-tal (sannolikt 1924). | 7 500 SEK |
118 | Michael Schilkin, skulptur, gäspande najad, stengods, Arabia, Finland, 1930-40-tal. | Återrop |
119 | Michael Schilkin, skulptur, två delar, stengods, Arabia, Finland, 1940-tal. | Återrop |
120 | Rut Bryk, väggrelief, "Kanna och Citron", stengods, Arabia, Finland, ca 1950. | 16 000 SEK |
121 | Rut Bryk, väggrelief, stengods, Arabia, Finland, ca 1960. | 28 000 SEK |
122 | Rut Bryk, relief/fat, stengods, Arabia, Finland, ca 1960. | 16 000 SEK |
123 | Axel Salto, vas, stengods, "knoppande stil", Royal Copenhagen, Danmark, efter 1944, modellnummer 20670, | 32 000 SEK |
124 | Axel Salto, vas, stengods, Royal Copenhagen, Danmark, efter 1945. | 22 000 SEK |
125 | Pablo Picasso, fat, fajans, "Toros" (A.R. 161), Madoura, Vallauris, Frankrike, efter 1952. | Återrop |
126 | Pablo Picasso, fat, fajans, "Corrida verte" (A.R. 81), Madoura, Vallauris, Frankrike, efter 1949. | 60 000 SEK |
127 | Pablo Picasso, fat, fajans, "Service visage noir" (A.R. 46), Madoura, Vallauris, Frankrike, efter 1948. | 26 000 SEK |
128 | Pablo Picasso, plakett, fajans, "Scène de plage" (A.R. 391), Madoura, Vallauris, Frankrike, efter 1956. | 44 000 SEK |
129 | Pablo Picasso, plakett, fajans, "Profil de Jacqueline" (A.R. 383), Madoura, Vallauris, Frankrike, efter 1956. | 36 000 SEK |
130 | Märta Måås-Fjetterström, draperi, "Kungsljus", rölakan, ca 248 x 143 cm, signerat MMF. | 16 000 SEK |
131 | Märta Måås-Fjetterström, draperi, "Rågen", inplock på linnebotten, ca 208 x 138 cm, signerad AB MMF. | 24 000 SEK |
132 | Elsa Gullberg, draperier, ett par, slätväv med knuten reliefdekor, ca 256 x 100 cm vardera. | 20 000 SEK |
133 | Märta Måås-Fjetterström, vävnad, "Kvadrater, röd", rölakan och gobelängteknik, 140 x 140 cm, signerad MMF. | 42 000 SEK |
134 | Ruth Fischer, vävd tapet, "Legenden om Julrosorna", 147 x 199, Sankta Birgittaskolan, Stockholm. | 44 000 SEK |
135 | Märta Måås-Fjetterström, draperi, "Rosor och liljor" rölakan, ca 203 x 120 cm, signerad MMF. | 22 000 SEK |
136 | Märta Måås-Fjetterström, draperi, "Taraxacum", gobelängteknik, ca 250 x 155 cm, signerat MMF. | 95 000 SEK |
137 | Märta Måås-Fjetterström, vävnad, "Crocus", inplock på linnebotten, ca 107 x 69,5 cm, signerad MMF. | 10 000 SEK |
138 | Märta Måås-Fjetterström, vävnad, "Röda Liljan", gobelängteknik, ca 138,5 x 70 cm, signerad AB MMF. | 10 000 SEK |
139 | Märta Måås-Fjetterström, draperi, "Vildhästen", inplock på linnebotten, ca 253 x 133 cm, signerad MMF. | 38 000 SEK |
140 | Märta Måås-Fjetterström, vävnad, "Plador", rölakan, ca 170 x 100 cm, signerad MMF. | 22 000 SEK |
141 | Märta Måås-Fjetterström, vävnad, "Element", inplock på linnebotten, ca 100 x 54 cm, signerad MMF. | 22 000 SEK |
142 | Barbro Nilsson, vävnad "Grön kvist", gobelängteknik, ca 44 x 44 cm, signerad BN. | 12 000 SEK |
143 | Barbro Sprinchorn, vävnad, "Buketten", gobelängteknik, ca 49,5 x 50,5, signerad BS. | 9 000 SEK |
144 | Barbro Nilsson, vävnad, "Kvadrater på linne, gul", inplock på linnebotten, ca 71 x 51 cm, signerad BN. | 6 000 SEK |
145 | Vävd tapet, tuskaft och gobelängteknik, ca 588 x 154 cm, Skåne. | Återrop |
146 | Ben Nicholson, efter, tapisseri, 'White III' , ca 167,5 x 186,5 cm, baksidan med broderad signatur Ben Nicholson. | 105 000 SEK |
147 | Vävd tapet, gobelängteknik, 148 x 118 cm, signerad R Peyrot, Atelier Braquenie Aubusson, Frankrike. | Återrop |
148 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "Höstmattan", rölakan, ca 310 x 211 cm, signerad MMF. | Återrop |
149 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "Vit botten", rölakan, ca 252 x 154 cm, signerad AB MMF. | Återrop |
150 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "Hästhagen", flossa, ca 337 x 217 cm, signerad AB MMF. | 85 000 SEK |
151 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "Dukater", rölakan ca 356 x 303 cm, signerad MMF. | Återrop |
152 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "Dukater", rölakan ca 363 x 270 cm, signerad MMF. | 80 000 SEK |
153 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "Blå randig", rya, ca 142 x 84 cm, signerad MMF. | Återrop |
154 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "Röda åttan", rölakan, 228 x 205 cm, signerad AB MMF. | 60 000 SEK |
155 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "Ängarna", flossa, ca 307 x 206 cm, signerad AB MMF. | 125 000 SEK |
156 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "Grön äng", rölakan, ca 253 x 161 cm, signerad AB MMF. | 55 000 SEK |
157 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "Rutmattan med blått", rölakan, ca 235 x 118 cm, signerad AB MMF. | 20 000 SEK |
158 | Matta, rölakan, 371 x 250 cm, Sverige, omkring 1940. | Återrop |
159 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "Bruna heden", rölakan, ca 309 x 209 cm, signerad AB MMF. | 46 000 SEK |
160 | Märta Måås-Fjetterström, matta, ”Blå heden”, rölakan, ca 248 x 151 cm, signerad AB MMF. | Återrop |
161 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "Bruna heden", rölakan, ca 249 x 170 cm, signerad AB MMF. | 18 000 SEK |
162 | matta, ”Blå heden”, rölakan, ca 230 x 146 cm, signerad AB MMF. | Återrop |
163 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "Nyponblomman", rölakan, ca 297 x 203 cm, signerad AB MMF. | 50 000 SEK |
164 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "Nyponblomman", rölakan, ca 265 x 159 cm, signerad AB MMF. | 42 000 SEK |
165 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "Ljusa plador", rölakan, ca 257 x 203 cm, signerad AB MMF. | Återrop |
166 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "Vita Rutmattan", rölakan, ca 229 x 168 cm, signerad AB MMF. | 30 000 SEK |
167 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "Vita spetsporten", reliefflossa, 266 x 182 cm, signerad AB MMF. | 55 000 SEK |
168 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "T.matta", trasmatta, rölakan, ca 302 x 275 cm, signerad MMF. | 36 000 SEK |
169 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "Ill Greco", flossa, ca 266 x 165 cm, signerad AB MMF. | Återrop |
170 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "Ursula", reliefflossa, ca 266 x 168 cm, osignerad. | 32 000 SEK |
171 | Sigvard Bernadotte, matta, "Vitsippa", rölakan, 298 x 195 cm, signerad SB. | 32 000 SEK |
172 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "Röda Bårdmattan med grönt", rölakan, ca 282 x 178 cm, signerad AB MMF. | 60 000 SEK |
173 | Ethel Halvar-Andersson, matta, flossa, ca 242 x 178 cm signerad EHA. | 16 000 SEK |
174 | Svea Norén, matta, "Solros", rölakan, ca 200 x 142 cm, signerad NKT (Nordiska Kompaniets Textilkammare). | 13 000 SEK |
175 | Brita Grahn, matta, gobelängteknik, ca 253 x 191 cm, signerad BG. | Återrop |
176 | Barbro Nilsson, matta, "Snäckorna", gobelängteknik, ca 266 x 191 cm, signerad AB MMF BN. | 60 000 SEK |
177 | Barbro Nilsson, matta, "Gula rabatten", rund, flossa, diameter ca 300 cm, AB Märta Måås-Fjetterström, osignerad. | 200 000 SEK |
178 | Marianne Richter, matta, "Mosaik", flossa, ca 220 x 138 cm, signerad AB MMF MR. | 36 000 SEK |
179 | Barbro Nilsson, matta, "Tigerfällen", rya, ca 236 x 126 cm, signerad AB MMF BN. | Återrop |
180 | Barbro Nilsson, matta, "Tigerfällen", rya, ca 260 x 154 cm, signerad AB MMF BN. | Återrop |
181 | Ingrid Dessau, matta, gobelängteknik, 237 x 167 cm, signerad ID. | 15 000 SEK |
182 | Ingrid Dessau, matta, "Pilevall", rölakan och gobelängteknik, ca 258 x 173 cm, signerad KLH ID. | 26 000 SEK |
183 | Berit Koenig, matta, gobelängteknik, 256 x 195 cm, signad SH BK. | Återrop |
184 | Matta, rölakan, ca 360 x 270 cm, möjligen Handarbetets vänner, Stockholm, Sverige. | 18 000 SEK |
185 | Matta, "Muskö", rölakan, ca 300 x 250 cm, osignerad. | 32 000 SEK |
186 | Barbro Nilsson, matta, "Falurutan, röd Borås" rölakan, ca 246 x 187 cm, signerad AB MMF BN. | 40 000 SEK |
187 | Ingrid Hellman-Knafve, matta, "Lökar", flossa, 324 x 185,5 cm, signerad IH-53. | 22 000 SEK |
188 | Ann-Mari Forsberg, matta "Tobias", gobeläng variant, ca 150 x 71 cm, signerad AB MMF AMF. | 10 000 SEK |
189 | Barbro Nilsson, matta, "Tånga ljus", gobelängteknik, ca 253 x 195 cm, signerad AB MMF BN. | 65 000 SEK |
190 | Barbro Nilsson, matta, "Tånga brun original", gobelängteknik, ca 160 x 160 cm, signerad AB MMF BN. | 48 000 SEK |
191 | Marianne Richter, matta, "Josefina, blå", gobelängteknik, ca 264 x 211 cm, signerad AB MMF MR. | Återrop |
192 | Marianne Richter, matta, "Josefina, röd" gobelängteknik, ca 238 x 172 cm, signerad AB MMF MR. | Återrop |
193 | Edna Martin, matta, "Flickorna i fönstret", rölakan, ca 251 x 204 cm, signerad SH. | 24 000 SEK |