Modern Art & Design 660

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
96Erich & Ingrid Triller, vas, stengods, Tobo.22 000 SEK
97Åke Holm, skulptur, "Abraham", stengods, Höganäs, 1950-tal.16 000 SEK
98Åke Holm, skulptur, ”Mose”, stengods, Höganäs, 1950-tal.26 000 SEK
99Åke Holm, skulptur, "Mose med kopparormen", stengods, Höganäs, sannolikt 1950-tal.13 000 SEK
100Åke Holm, stort praktfat, "Nimrod", chamotterat stengods, Höganäs, 1950-60-tal.24 000 SEK
101Tyra Lundgren, tebord, Arabia, Finland, 1927, benställning av David Blomberg, Stockholm.85 000 SEK
102Tyra Lundgren, skulptur, fåglar, chamotterat stengods, egen ateljé, Bredkvie, 1969.7 000 SEK
103Tyra Lundgren, skulptur, chamotterat stengods, fågel, egen ateljé, Bredkvie.9 500 SEK
104Tyra Lundgren, skulptur, chamotterat stengods, fågel, egen ateljé, Bredkvie, ca 1964.13 000 SEK
105Tyra Lundgren, skulptur, fågel, stengods, egen ateljé, Bredkvie.5 500 SEK
106Inger Persson, väggskulptur i form av fågel, stengods, Rörstrand, 1960-70-tal.38 000 SEK
107Hans Hedberg, skulptur, äpple, fajans, Biot, Frankrike.100 000 SEK
107AHans Hedberg, skulptur, päron, fajans, Biot, Frankrike.26 000 SEK
108Hans Hedberg, skulptur, äpple, fajans, Biot, Frankrike.55 000 SEK
108AHans Hedberg, skulptur, fajans, hjortron, Biot, Frankrike.65 000 SEK
109Hans Hedberg, skulptur, ägg, fajans, Biot, Frankrike.25 000 SEK
110Hans Hedberg, skulptur, fajans, ägg, Biot, Frankrike.Återrop
111Hans Hedberg, skulptur, apelsin, fajans, Biot, Frankrike.100 000 SEK
112Hans Hedberg, skulptur, tudelat ägg, fajans, Biot, Frankrike.14 000 SEK
113Hans Hedberg, skulptur, ägg, Biot, Frankrike.11 000 SEK
114Hans Hedberg, skulptur, äpple, fajans, Biot Frankrike.Återrop
115Hans Hedberg, skulptur, päron, fajans, Biot, Frankrike.105 000 SEK
116Mithé Espelt, väggspegel, egen ateljé, Lunel, Frankrike, 1950-tal.9 000 SEK
117Constantin Holzer-Defanti, figurin, ”Koreanischer Tanz”, porslin, Rosenthal, Tyskland 1920-tal (sannolikt 1924).7 500 SEK
118Michael Schilkin, skulptur, gäspande najad, stengods, Arabia, Finland, 1930-40-tal.Återrop
119Michael Schilkin, skulptur, två delar, stengods, Arabia, Finland, 1940-tal.Återrop
120Rut Bryk, väggrelief, "Kanna och Citron", stengods, Arabia, Finland, ca 1950.16 000 SEK
121Rut Bryk, väggrelief, stengods, Arabia, Finland, ca 1960.28 000 SEK
122Rut Bryk, relief/fat, stengods, Arabia, Finland, ca 1960.16 000 SEK
123Axel Salto, vas, stengods, "knoppande stil", Royal Copenhagen, Danmark, efter 1944, modellnummer 20670,32 000 SEK
124Axel Salto, vas, stengods, Royal Copenhagen, Danmark, efter 1945.22 000 SEK
125Pablo Picasso, fat, fajans, "Toros" (A.R. 161), Madoura, Vallauris, Frankrike, efter 1952.Återrop
126Pablo Picasso, fat, fajans, "Corrida verte" (A.R. 81), Madoura, Vallauris, Frankrike, efter 1949.60 000 SEK
127Pablo Picasso, fat, fajans, "Service visage noir" (A.R. 46), Madoura, Vallauris, Frankrike, efter 1948.26 000 SEK
128Pablo Picasso, plakett, fajans, "Scène de plage" (A.R. 391), Madoura, Vallauris, Frankrike, efter 1956.44 000 SEK
129Pablo Picasso, plakett, fajans, "Profil de Jacqueline" (A.R. 383), Madoura, Vallauris, Frankrike, efter 1956.36 000 SEK
130Märta Måås-Fjetterström, draperi, "Kungsljus", rölakan, ca 248 x 143 cm, signerat MMF.16 000 SEK
131Märta Måås-Fjetterström, draperi, "Rågen", inplock på linnebotten, ca 208 x 138 cm, signerad AB MMF.24 000 SEK
132Elsa Gullberg, draperier, ett par, slätväv med knuten reliefdekor, ca 256 x 100 cm vardera.20 000 SEK
133Märta Måås-Fjetterström, vävnad, "Kvadrater, röd", rölakan och gobelängteknik, 140 x 140 cm, signerad MMF.42 000 SEK
134Ruth Fischer, vävd tapet, "Legenden om Julrosorna", 147 x 199, Sankta Birgittaskolan, Stockholm.44 000 SEK
135Märta Måås-Fjetterström, draperi, "Rosor och liljor" rölakan, ca 203 x 120 cm, signerad MMF.22 000 SEK
136Märta Måås-Fjetterström, draperi, "Taraxacum", gobelängteknik, ca 250 x 155 cm, signerat MMF.95 000 SEK
137Märta Måås-Fjetterström, vävnad, "Crocus", inplock på linnebotten, ca 107 x 69,5 cm, signerad MMF.10 000 SEK
138Märta Måås-Fjetterström, vävnad, "Röda Liljan", gobelängteknik, ca 138,5 x 70 cm, signerad AB MMF.10 000 SEK
139Märta Måås-Fjetterström, draperi, "Vildhästen", inplock på linnebotten, ca 253 x 133 cm, signerad MMF.38 000 SEK
140Märta Måås-Fjetterström, vävnad, "Plador", rölakan, ca 170 x 100 cm, signerad MMF.22 000 SEK
141Märta Måås-Fjetterström, vävnad, "Element", inplock på linnebotten, ca 100 x 54 cm, signerad MMF.22 000 SEK
142Barbro Nilsson, vävnad "Grön kvist", gobelängteknik, ca 44 x 44 cm, signerad BN.12 000 SEK
143Barbro Sprinchorn, vävnad, "Buketten", gobelängteknik, ca 49,5 x 50,5, signerad BS.9 000 SEK
144Barbro Nilsson, vävnad, "Kvadrater på linne, gul", inplock på linnebotten, ca 71 x 51 cm, signerad BN.6 000 SEK
145Vävd tapet, tuskaft och gobelängteknik, ca 588 x 154 cm, Skåne.Återrop
146Ben Nicholson, efter, tapisseri, 'White III' , ca 167,5 x 186,5 cm, baksidan med broderad signatur Ben Nicholson.105 000 SEK
147Vävd tapet, gobelängteknik, 148 x 118 cm, signerad R Peyrot, Atelier Braquenie Aubusson, Frankrike.Återrop
148Märta Måås-Fjetterström, matta, "Höstmattan", rölakan, ca 310 x 211 cm, signerad MMF.Återrop
149Märta Måås-Fjetterström, matta, "Vit botten", rölakan, ca 252 x 154 cm, signerad AB MMF.Återrop
150Märta Måås-Fjetterström, matta, "Hästhagen", flossa, ca 337 x 217 cm, signerad AB MMF.85 000 SEK
151Märta Måås-Fjetterström, matta, "Dukater", rölakan ca 356 x 303 cm, signerad MMF.Återrop
152Märta Måås-Fjetterström, matta, "Dukater", rölakan ca 363 x 270 cm, signerad MMF.80 000 SEK
153Märta Måås-Fjetterström, matta, "Blå randig", rya, ca 142 x 84 cm, signerad MMF.Återrop
154Märta Måås-Fjetterström, matta, "Röda åttan", rölakan, 228 x 205 cm, signerad AB MMF.60 000 SEK
155Märta Måås-Fjetterström, matta, "Ängarna", flossa, ca 307 x 206 cm, signerad AB MMF.125 000 SEK
156Märta Måås-Fjetterström, matta, "Grön äng", rölakan, ca 253 x 161 cm, signerad AB MMF.55 000 SEK
157Märta Måås-Fjetterström, matta, "Rutmattan med blått", rölakan, ca 235 x 118 cm, signerad AB MMF.20 000 SEK
158Matta, rölakan, 371 x 250 cm, Sverige, omkring 1940.Återrop
159Märta Måås-Fjetterström, matta, "Bruna heden", rölakan, ca 309 x 209 cm, signerad AB MMF.46 000 SEK
160Märta Måås-Fjetterström, matta, ”Blå heden”, rölakan, ca 248 x 151 cm, signerad AB MMF.Återrop
161Märta Måås-Fjetterström, matta, "Bruna heden", rölakan, ca 249 x 170 cm, signerad AB MMF.18 000 SEK
162matta, ”Blå heden”, rölakan, ca 230 x 146 cm, signerad AB MMF.Återrop
163Märta Måås-Fjetterström, matta, "Nyponblomman", rölakan, ca 297 x 203 cm, signerad AB MMF.50 000 SEK
164Märta Måås-Fjetterström, matta, "Nyponblomman", rölakan, ca 265 x 159 cm, signerad AB MMF.42 000 SEK
165Märta Måås-Fjetterström, matta, "Ljusa plador", rölakan, ca 257 x 203 cm, signerad AB MMF.Återrop
166Märta Måås-Fjetterström, matta, "Vita Rutmattan", rölakan, ca 229 x 168 cm, signerad AB MMF.30 000 SEK
167Märta Måås-Fjetterström, matta, "Vita spetsporten", reliefflossa, 266 x 182 cm, signerad AB MMF.55 000 SEK
168Märta Måås-Fjetterström, matta, "T.matta", trasmatta, rölakan, ca 302 x 275 cm, signerad MMF.36 000 SEK
169Märta Måås-Fjetterström, matta, "Ill Greco", flossa, ca 266 x 165 cm, signerad AB MMF.Återrop
170Märta Måås-Fjetterström, matta, "Ursula", reliefflossa, ca 266 x 168 cm, osignerad.32 000 SEK
171Sigvard Bernadotte, matta, "Vitsippa", rölakan, 298 x 195 cm, signerad SB.32 000 SEK
172Märta Måås-Fjetterström, matta, "Röda Bårdmattan med grönt", rölakan, ca 282 x 178 cm, signerad AB MMF.60 000 SEK
173Ethel Halvar-Andersson, matta, flossa, ca 242 x 178 cm signerad EHA.16 000 SEK
174Svea Norén, matta, "Solros", rölakan, ca 200 x 142 cm, signerad NKT (Nordiska Kompaniets Textilkammare).13 000 SEK
175Brita Grahn, matta, gobelängteknik, ca 253 x 191 cm, signerad BG.Återrop
176Barbro Nilsson, matta, "Snäckorna", gobelängteknik, ca 266 x 191 cm, signerad AB MMF BN.60 000 SEK
177Barbro Nilsson, matta, "Gula rabatten", rund, flossa, diameter ca 300 cm, AB Märta Måås-Fjetterström, osignerad.200 000 SEK
178Marianne Richter, matta, "Mosaik", flossa, ca 220 x 138 cm, signerad AB MMF MR.36 000 SEK
179Barbro Nilsson, matta, "Tigerfällen", rya, ca 236 x 126 cm, signerad AB MMF BN.Återrop
180Barbro Nilsson, matta, "Tigerfällen", rya, ca 260 x 154 cm, signerad AB MMF BN.Återrop
181Ingrid Dessau, matta, gobelängteknik, 237 x 167 cm, signerad ID.15 000 SEK
182Ingrid Dessau, matta, "Pilevall", rölakan och gobelängteknik, ca 258 x 173 cm, signerad KLH ID.26 000 SEK
183Berit Koenig, matta, gobelängteknik, 256 x 195 cm, signad SH BK.Återrop
184Matta, rölakan, ca 360 x 270 cm, möjligen Handarbetets vänner, Stockholm, Sverige.18 000 SEK
185Matta, "Muskö", rölakan, ca 300 x 250 cm, osignerad.32 000 SEK
186Barbro Nilsson, matta, "Falurutan, röd Borås" rölakan, ca 246 x 187 cm, signerad AB MMF BN.40 000 SEK
187Ingrid Hellman-Knafve, matta, "Lökar", flossa, 324 x 185,5 cm, signerad IH-53.22 000 SEK
188Ann-Mari Forsberg, matta "Tobias", gobeläng variant, ca 150 x 71 cm, signerad AB MMF AMF.10 000 SEK
189Barbro Nilsson, matta, "Tånga ljus", gobelängteknik, ca 253 x 195 cm, signerad AB MMF BN.65 000 SEK
190Barbro Nilsson, matta, "Tånga brun original", gobelängteknik, ca 160 x 160 cm, signerad AB MMF BN.48 000 SEK
191Marianne Richter, matta, "Josefina, blå", gobelängteknik, ca 264 x 211 cm, signerad AB MMF MR.Återrop
192Marianne Richter, matta, "Josefina, röd" gobelängteknik, ca 238 x 172 cm, signerad AB MMF MR.Återrop
193Edna Martin, matta, "Flickorna i fönstret", rölakan, ca 251 x 204 cm, signerad SH.24 000 SEK