185
1558921

Matta, "Muskö", rölakan, ca 300 x 250 cm, osignerad

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 810 - 2 260 USD
Klubbat pris
32 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Sverige, 1950-tal.

Proveniens

Beställd i samband med en interiör gjord av Carl Malmsten AB, i ritningarna omnämnd som "Muskö".