Albert Langen Verlag, München 1927. Andra upplagan. Formgiven av László Moholy-Nagy, omslag av Farkas Molnár. Rikt illustrerad med foton och ritningar på arkitektur av Walter Gropius, Mies van der Rohe, Frank Lloyd Wright, Adolf Loos, Le Corbusier, m.fl. Häftad, 111 sidor, 23,5 x 18,5 cm.
Omslaget med stämplat exlibris E. G. ASPLUND ARKITEKT STOCKHOLM.
Med dedikation från Walter Gropius till Gunnar Asplund:
"herr arkitekt e.g. asplund
mit innigem dank für die besonders- herzliche und kameradschaftliche aufnahme im kreise der stockholmer architekten
ihr walter gropius
märz 1928"
(Herr arkitekt e.g. Asplund
Med innerligt tack för det särskilt hjärtliga och kamratliga upptagandet i kretsen av Stockholms arkitekter
Er Walter Gropius
mars 1928)
Slitage, fläckar och hanteringsveck, rygg och omslag med skador, tejpad rygg. Ej fullständigt genomgången.
Arkitekt Gunnar Asplund (1885-1940), i gåva från Walter Gropius som egenhändigt signerade och dedikerade detta exemplar till Asplund.
Därefter genom arv till dennes son arkitekt Hans Asplund (1921-1994).
Därefter genom arv till dennes son diplomat och FN-ambassadör Bo Asplund (1950-2024).
Därefter genom arv till nuvarande ägare.