skulptur, två delar, stengods, Arabia, Finland, 1940-tal.
I form av gosse med fisk, grågrön glasyr, signerad M. Schilkin samt stämplad SCHILKIN ARABIA SUOMI FINLAND och runt sigillmärke Total höjd 67 cm, skupturens höjd utan underdel 45 cm.
Sockel och underdel med smärre kantnagg, glasyrkrackelyr.