425C
1593279

Louise Bourgeois

(USA, 1911-2010)
Utropspris
400 000 - 500 000 SEK
36 100 - 45 100 EUR
38 800 - 48 500 USD

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Louise Bourgeois
(USA, 1911-2010)

"Untitled"

Signerad LB. Utförd 1997. Akvarell, färgpenna och blyerts 41,5 x 30,3 cm.

Proveniens

Cheim & Read Gallery, New York.
Privatsamling, Stockholm. Inköpt från ovan av nuvarande ägare.

Under åren 1946-47 utförde Louise Bourgeois en serien målningar med titeln "Femme Maison". Bourgeois behandlade i serien frågan om kvinnlig identitet. I dessa målningar har huvud och del av kroppen på de nakna kvinnliga gestalter ersatts med arkitektoniska former som byggnader och hus. Den franska översättningen av "Femme Maison" är "hemmafru" eller bokstavligen "kvinna hus". Mer än 20 år senare ledde serien till ett samarbete mellan galleristen Maria Fluxà och Louise Bourgeois. Den spanska galleristen och samlaren Fluxà stötte först på Bourgeois verk vid den stora retrospektiva utställningen på MoMA 1982. Hon kände direkt en känslomässig koppling till "Femme Maison". Fluxà började samla på Bourgeois verk, som hon visade i sitt galleri, Lluc Fluxà, i Palma de Mallorca. Hon besökte senare konstnären, vilket ledde till diskussioner om ett möjligt samarbete mellan de två. Den illustrerade boken "Metamorfosis" var resultatet av detta möte. Bokens ämne involverar Fluxàs bakgrund, inklusive det faktum att hennes far drev ett skoföretag som ägdes av familjen. Fluxà hade ett komplicerat förhållande till sin far, något som Bourgeois kunde relatera till. Boken publicerades av Galerie Lelong, Paris, 1999. Bourgeois skapade fem grafiska blad speciellt för boken, och ytterligare två blad för en lyxutgåva. Bokillustrationerna inkluderar bilder av fötter och skor och det sägs att Fluxà skickade Bourgeois ett par skomallar i trä för inspiration.

Akvarellen av Bourgeois i denna auktion är utförd 1997. Under denna tid reste Fluxà två gånger om året till New York för att arbeta med Bourgeois. En stilig kvinna porträtteras med en rad pärlor kring halsen. Hennes huvudform har ersatts av en klarröd skosula. Några hårstrån står rakt upp från toppen av hennes huvud. Denna 'Femme Maison' är inte fångad i någon arkitektonisk struktur utan framställs som en upprätt, glödande förespråkare för den feministiska rörelsen.