soffa, "Big Sur", Memphis, Italien, efter 1986.
Plastlaminat, fasta dynor klädda i polykrom textil, brickmärkt MEMPHIS MILANO PETER SHIRE 1986 MADE IN ITALY. Längd 210 cm, djup 72 cm, höjd 92 cm.
Slitage och skador, sprickor i laminat.
Privatsamling, Sverige. Läs mer om Memphisgruppen – En privatsamling.
Modellen formgiven 1986.
Detta objekt säljs på uppdrag av Kronofogdemyndigheten.
Peter Shire är en amerikansk konstnär och designer. Vid 1980-talets början blev Shire inbjuden av den italienske designern Ettore Sottsass att ansluta sig till designerkollektivet Memphisgruppen i Milano, där han tillsammans med andra unga formgivare revolterade mot de gängse designidealen.