"Shadows, Reflections and All That Sort of Thing #68.", 2011
Signerad Jorma Puranen och numrerad 4/6 på etikett a tergo. C-print monterad på diasec och akrylglas 125 x 100 cm.
Detta verk säljs till förmån för den ideella organisationen Mentor, som genom förebilder, coaching och motivation hjälper ungdomar i åldern 13–19 år att utveckla de färdigheter som krävs för att möta livets utmaningar och nå sin fulla potential. Mentor grundades 1994 av H.M. Drottning Silvia i samarbete med Världshälsoorganisationen och har i 30 år arbetat globalt för att förebygga missbruk och främja ungas välbefinnande.
I serien "Shadows, reflections and all that sort of things" har Puranen fotograferat gamla borgerliga porträttmålningar med avsikt att väcka de avporträtterade personernas förflutna till liv. Bilderna blev på sätt och vis visuella symboler med en kulturell innebörd. De första fotograferingarna för serien gjorde Puranen redan 1991 i Sinebrychoffs konstmuseum i samband med ett annat projekt. När han vandrade omkring i museets salar väcktes hans intresse för det ljus och den sidobelysning som avspeglade sig på porträttmålningarnas yta.
Puranen är representerad bland annat på Moderna Museet i Stockholm och Kiasma i Helsingfors.