883
1545889

Gustaf Fjaestad

(Sverige, 1868-1948)
Utropspris
400 000 - 500 000 SEK
36 000 - 45 000 EUR
37 600 - 46 900 USD
Klubbat pris
420 000 SEK
Rasmus Sjöbeck
Rasmus Sjöbeck
Assisterande specialist klassisk konst
+46 (0)727 33 24 02
Gustaf Fjaestad
(Sverige, 1868-1948)

Skidspår i eftermiddagssolen

Signerad Fjaestad och daterad 1944. Olja på pannå 88 x 116 cm.

I auktionens aktuella målning från 1944 ser vi Gustaf Fjaestad skildra de djupa skidspåren i det värmländska vinterlandskapet. Det var just en skidresa som 47 år tidigare tog konstnären till Värmland för första gången, en resa som komma att utgöra en radikal vändning i den unga konstnärens liv.

Året var 1897 och Fjaestad var bosatt i Stockholm. Han hade inlett sin konstnärliga karriär tidigare under årtiondet och bland annat varit delaktig som assitent i två av den tidens stora konstprojekt: Carl Larssons väggmålningar på Nationalmuseum och Bruno Liljefors panoramamålningar på Biologiska Museet.

"Snökonungen från Norden", som tyska konstkritiker kallade honom, var ett känt epitet för Fjaestad redan innan han slog igenom som konstnär. Han var nämligen en framgångsrik idrottsman och hade bland annat världsrekordet i en engelsk mil på skridsko och segern i det första cykelloppet runt Mälaren på sin meritlista.

När han gjorde skidresan till Värmland 1897 förälskade han sig med platsen. Vid den här tiden låg Bröderna Erikssons Möbelverkstad utanför Arvika i Värmland vars produktion under 1890-talet hade lett till berömmelse. När Fjaestad gifte sig med Maja Hallén sommaren 1898 har den ena brodern Christian Eriksson bosatt sig i Stockholm. Han erbjuder det nygifta paret att flytta in i sin nybyggda ateljé Oppstuhage som han byggt på familjens ägor i Taserud i Arvikas norra utkant. Värmland blev deras boplats för resten av livet och båda begravdes i Arvika.

För Fjaestad blev skildringen av det värmländska landskapet ett livsprojekt. När han i en intervju 1944, samma år som auktionens aktuella målning utförs, fick frågan om varför de valde just Rackstad svarade han ”I Sundbyberg bor ingen Pan” vilket visar hur industrialiseringen och urbaniseringen satte sina spår även i stadens utkanter.

Konstnär

Representerad på de stora svenska museerna samt i Wien och Chicago.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?