874
1549711

Carl Holsoe

(Danmark, 1863-1935)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 510 - 5 410 EUR
4 730 - 5 680 USD
Klubbat pris
50 000 SEK
Rasmus Sjöbeck
Rasmus Sjöbeck
Assisterande specialist klassisk konst
+46 (0)727 33 24 02
Carl Holsoe
(Danmark, 1863-1935)

Kvällsinteriör

Signerad C. Holsöe. Olja på duk 35 x 44 cm.

Carl Vilhelm Holsøe föddes i Lyngbye nära Århus i Danmark. Han studerade vid Kungliga Akademien i Köpenhamn mellan 1882-1884 och senare vid Kunstnernes Studieskole under Peder Severin Krøyer, den mest inflytelserika danska konstnären i sin generation. Precis som sin vän Vilhelm Hammershøi, som han träffade på Kunstnernes Studieskole, är Holsøe beundrad för sina skildringar av lugna interiörer, som förmedlar ett stillsamt och personligt ögonblick. Liksom Hammershøi använde Holsøe ofta sin hustru som musa och modell. Hon avbildas ofta med ryggen mot bildytan, men i det här verket saknas hennes synliga närvaro. Det svagt upplysta rummet vittnar dock om någon som just har lämnat det. Ett ensamt ljus brinner i fönstret och ljuset reflekteras i fönsterrutorna och filtreras genom de tunna gardinerna. Även om Hammershøi och Holsøe skildrar liknande motiv i sina målningar, undviker Holsøe de symboliska övertoner som finns i Hammershøis verk till förmån för scener som betonar den enkla och berättande skönheten i ett intensivt personligt ögonblick i ett stilla upplyst rum.

Konstnär

Representerad på museer i Köpenhamn och München.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?