873
1564366

Peter Ilsted

(Danmark, 1861-1933)
Utropspris
400 000 - 500 000 SEK
36 000 - 45 000 EUR
37 600 - 46 900 USD
Klubbat pris
600 000 SEK
Rasmus Sjöbeck
Rasmus Sjöbeck
Assisterande specialist klassisk konst
+46 (0)727 33 24 02
Peter Ilsted
(Danmark, 1861-1933)

Interiör med kvinna vid fönster

Monogramsignerad. Olja på duk 58 x 53 cm.

Peter Ilsted utgjorde tillsammans med Vilhelm Hammershöi och Carl Holsöe ett mäktigt triumvirat på den danska konstscenen vid sekelskiftet 1900. Ilsted är mest känd för sina intima och detaljerade målningar av vardagslivet, där han ofta skildrade inomhusmiljöer, interiörer och människor i deras vardagliga sysslor. Han utbildade sig på Det Kongelige Danske Kunstakademi i Köpenhamn och studerade bland annat för Kristian Zahrtmann och Holger Grønvold.
I samband med att Ilsteds syster Ida gifte sig med Hammershöi 1891 blev de två konstnärerna vänner och tillsammans med Holsöe utforskade de interiörsmåleriet som skulle finna bred uppskattning både i hemlandet men även utomlands. Likt Hammershöi använde Ilsted ofta sitt eget hem som scen för sina interiörer och familjen som sina modeller. I auktionens aktuella målning ser vi en av hans döttrar som står lutad mot fönsterkarmen läsande en bok. Ilsted låter solljuset stråla in genom fönstret och belysa rummet och skapa en scen fylld av stillhet och intimitet.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?