731
1561788

Elsa Beskow

(Sverige, 1874-1953)
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
13 500 - 15 700 EUR
14 100 - 16 400 USD
Klubbat pris
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962
Elsa Beskow
(Sverige, 1874-1953)

"Mors lilla Olle"

Signerad EB och daterad -09. Akvarell och täckvitt bildyta 30,5 x 25 cm. Förlaga till omslaget för boken "Mors lilla Olle och andra visor av Alice Tegnér med bilder av Elsa Beskow".

Proveniens

Bukowski Auktioner, Internationella Jubileumsauktionen 498, 29 november - 1 december 1995, kat. nr 14.

Bukowskis har glädjen att presentera förlagan till boken ”Mors lilla Olle och andra visor av Alice Tegnér med bilder av Elsa Beskow” som utkom första gången 1903. Motivet med Olle som sitter på en sten i björkhagen är utfört i akvarell och täckvitt. Ett hav av vitsippor omger Olle där ha sitter med sin ännu tomma korg och en maskros i handen. Motivet inramas elegant på jugend-manér med en slinga björkhängen i bildens övre kant.

Elsa Beskows och Alice Tegnérs samarbete var långvarigt och mycket lyckat. Före de gemensamma framgångarna hade de båda, på olika håll, skapat ett namn var för sig. Alice Tegnér hade ute i Djursholm vunnit en publik för sina omtyckta barnvisor och de fick snabbt fäste i de borgerliga hemmen. I Djursholm kom även teologen och konstnären Nathanael Beskow att slå sig ned tillsammans med sin hustru Elsa. År 1889 blev Elsa mycket uppmärksammad för sin första bok "Sagan om den lilla, lilla gumman" varefter följde en rad sagor och illustrationer. Elsa Beskow behärskade svensk barnboksutgivning i över 50 år.

De två kvinnorna möttes första gången 1895 i Djursholm då Tegnérs bjöd hem Beskows. Enligt Alices dagboksanteckningar bjöds det på: ”svamplåda, grönkålssoppa, kalvstek, sockerärter, gurka, äppelkompott. Kaffe i almbersån”. Det hela blev en stor succé och de två kom därefter att umgås och ur vänskapen växte ett professionellt samarbete fram. "Mors lilla Olle och andra visor av Alice Tegnér" gavs ut 1903 och kom att bli det första samarbetet mellan Tegnér och Beskow.

I visboken ingick bl. a. de folkkära sångerna "Blåsippan", "Ekorren", "Mors lilla Olle", Bä bä vita lamm", "Sov du lilla videung" och "Sockerbagaren". Det som gjorde sångerna till en framgång var att både Elsa och Alice, vid sidan av sitt skapande, skötte hem och barn varvid visorna bygger på historier ur vardagen samtidigt som barnen i illustrationerna, till stor del, hämtades från de egna hushållen.

Deras verk möter än idag, mer än 120 år senare, ständig efterfrågan och ny publik.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?