730
1566384

Ivar Arosenius

(Sverige, 1878-1909)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 660 - 4 570 EUR
3 830 - 4 790 USD
Klubbat pris
55 000 SEK
Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Ivar Arosenius
(Sverige, 1878-1909)

"I väntan. Normandie"

Signerad IA och daterad 04. Akvarell, bildyta 26 x 21,5 cm.

Proveniens

Fru Gudrun Törneman.
Privatsamling, Sverige.

Kunstpalast Düsseldorf, Tyskland, enligt utställningsetikett a tergo.
Kungl. Akademien för de fria konsterna, Stockholm, "Ivar Arosenius. Minnesutställning", 1926, kat. nr 187.
Färg och Form, Stockholm, "Ivar Arosenius. 1878-1909", maj 1944, kat. nr 68.

Arosenius spenderar sommaren 1904 tillsammans med konstnärskollegan Axel Törneman i Normandie. De bosätter sig i den lilla fiskebyn Coudeville där de hittar husrum på ett lantligt värdshus. Arosenius skriver bland annat såhär om vistelsen i ett brev till modern: "Här är det hett som sjutton så man orkar ej gå nån stans. [...] Krog finnes på nedre botten och på kvällarne komma fiskarne och slå sej ner och supa där och vi bruka sitta där ibland och öfva oss i franskan."

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?