Segelbåtar i Marstrands hamn
Signerad Olof Sager Nelson och daterad -93. Olja på pannå 64 x 34 cm.
Stockholms Auktionsverk, Stora Kvalitén, 28 - 29 november 2000, kat. nr 1237.
Privatsamling.
Axel Gauffin, "Olof Sager-Nelson", 1945, jfr "Fiskarbåtar" (oljemålning från 1893, tidigare i fru Signe Nelsons samlingar, Stockholm) avbildad helsida s. 167.