Gatubild, Visby (möjligen St Hansgatan söderut)
Signerad Victor Forssell och daterad 82. Olja på pannå 37 x 47 cm.
Privatsamling, Sverige.
Sveriges Allmänna Konstförening, Konstnärshuset, Stockholm, "Minnesutställning över Victor Forssell", september 1950, kat. nr 14 (med titel "Gatuparti från Stockholm".
Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, "Victor Forssell", december 1975 - januari 1976, kat. nr 86 (med titel "Gatuparti Visby").