642
1560792

Herman Lindqvist

(Sverige, 1868-1923)
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 630 - 1 810 EUR
1 770 - 1 970 USD
Klubbat pris
26 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Herman Lindqvist
(Sverige, 1868-1923)

Sommardag i Kungsträdgården med Carlssonska huset (Danmarks hus) och S:t Jacobs kyrka

Signerad H. Lindqvist och daterad 1919. Olja på duk 65 x 54 cm.

När Herman Lindqvist i auktionens målning skildrar det stockholmska gatulivet en varm sommardag 1919 framstår han som något av en svensk motsvarighet till den danske konstnären Paul Fischer (1860-1934), vilken i sina vardagliga scener från Köpenhamns gator och torg förmedlade den danska huvudstadens puls. Jämförelsen blir inte mindre passande då vi centralt i Herman Lindqvists målning ser den byggnad som i dag kallas Danmarks hus och bland annat inhyser den danska ambassaden. Byggnaden, med adress Jakobs torg 1, uppfördes 1886-1888 på uppdrag av Operakällarens källarmästare Bengt Carlsson och kallades därför tidigare för Carlssonska huset. Efter en ombyggnad 1926-1928 utökades huset med en våning. I Herman Lindqvists målning från 1919 har det dock fortfarande sitt ursprungliga utseende.

Auktionens målning är ett av få exempel i svensk konst på snapshotliknande, impressionistiska skildringar av gatulivet i Stockholm från den brytningstid som det sena 1910-talet innebar, då de första stegen mot ett modernt samhälle precis började tas. Se bara hur konstnären på ett diskret sätt låter en automobil, som kommer svängandes runt hörnet vid S:t Jacobs kyrka, bli en kongenial symbol för den annalkande samhällsomvandlingen.

I sammanhanget kan man naturligtvis nämna ett namn som Erik Tryggelin, men även om han också skildrade tidsepokens moderna gatuliv, så gjorde han det i ett utpräglat blåmåleri som hade sitt ursprung i Karl Nordströms och Eugène Janssons nationalromantiska stadsbilder. Herman Lindqvist hade vid enstaka tillfällen arbetat i samma stämningsmättade anda, men då vid en tidpunkt när stilen var mer aktuell, som exempelvis i den suggestiva ”Kvällsstämning, Hamngatan” från 1904 (Stockholms Stadsmuseum).