639
1541949

Karl Nordström

(Sverige, 1855-1923)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 810 - 2 270 EUR
1 970 - 2 460 USD
Klubbat pris
24 000 SEK
Rasmus Sjöbeck
Rasmus Sjöbeck
Assisterande specialist klassisk konst
+46 (0)727 33 24 02
Karl Nordström
(Sverige, 1855-1923)

"En stuggavel" (Djurgården)

Signerad KN. Utförd 1916. Olja på pannå 33,5 x 35 cm.

"En stuggavel" är utförd under en brytningspunkt i svensk konsthistoria. Året är 1916 och Karl Nordström och hans generationskollegor är alla i slutet av sina karriärer. 30 år tidigare, i augusti 1886, hade dem (däribland Carl Larsson och Bruno Liljefors) slutits samman för att grunda Konstnärsförbundet. De var unga och drivna av en ambition att förändra den svenska konstscenen. De träffades i Anders Zorns hotellrum på Hotell Kristiania i Göteborg och en av stadgorna löd att "motarbeta alla otidsenligheter, som kunna skada, och befrämja alla reformer, som kunna anses gagna vår inhemska konst och konstindustri". Konstnärerna hade alla bott i Frankrike under de senaste åren och vittnat om de nya konstströmningarna som växt fram där, främst impressionismen och realismen. De var nu drivna av en ambition att förnya även den svenska konstscenen.

Konstnärsförbundets idéer kom att starkt prägla den svenska konsten under sekelskiftet 1900 och gjorde perioden till en guldålder i svensk konsthistoria. Under 1910-talet började nya konstströmningar växa fram med en ny generation konstnärer. Bland dessa fanns bland annat Isaac Grünewald och Einar Jolin. Precis som Konstnärsförbundets medlemmar gjorde på 1880-talet bosatte de sig i Frankrike och inspirerades av den nya konsten. Nu var det inte längre friluftsmåleriet som stod i centrum utan istället expressionismen och kubismen.

I början av 1916 målar Karl Nordström ett flertal snötäckta Djurgårdsmotiv. I auktionens aktuella "En stuggavel" kan man ana modernistiska inslag i hans palett samtidigt som formen är rotad i 1800-talets realism. Senare samma år invigs Liljevalchs konsthall på Djurgården och därmed nådde Konstnärsförbundet sitt mål att skapa en oberoende konsthall för permanenta utställningar av samtida konst. På konsthallens andra utställning "Konstnärsförbundet" ställer Karl Nordström ut ett antal av sina Djurgårdsmotiv, bland annat "Djurgårdsstuga i snö" (såld Important Winter Sale 621, 11 december 2019, slutpris 61.000 SEK). Man bjöd även in yngre konstnärer så som just Grünewald och Jolin men även Leander Engström.

Karl Nordström målar därmed "Stuggavel" under en tydlig brytpunkt där de två av svensk konsts kanske största konstnärsgenerationer möts.

Konstnär