638
1537023

Prins Eugen

(Sverige, 1865-1947)
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
4 050 - 4 500 EUR
4 230 - 4 700 USD
Klubbat pris
42 000 SEK
Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Prins Eugen
(Sverige, 1865-1947)

Scen från Källhagen

Signerad Eugen och daterad 1889. Skrift a tergo: ”Studie från Källhagen, Stockholm af Prins Eugen". Olja på duk lagd på papp-pannå 45 x 32,5 cm.

Proveniens

Direktör Oscar Höckert, Malmö
Därefter i arv till Harry Höckert (f. 1898)
Gåva av ovanstående till Krister Sjögren och Margit Bengtsson.

Inga Zachau, "Prins Eugen -nationalromantikern", 1988, avbildad helsida s. 106.

Hösten 1889 återvände Prins Eugen, 24-år gammal, från Paris till Stockholm för gott. Tillsammans med sin bror prins Carl flyttade han in i Arvfurstens palats vid Gustaf Adolfs torg och hyrde en ateljé på Valhallavägen 25. För att kunna måla utomhus under vinterhalvåret lät han tillverka en ambulerande ateljé på hjul. Inspiration till denna hade han fått av sin gamla lärare Wilhelm von Gegerfelt, som hade låtit tillverka en ambulerande ateljé på hjul som drogs av hästar för att rädda sig undan köld och blåst. Prinsens flyttbara hus kom att bli ett välkänt inslag i gatubilden. Prins Eugen målade mest på Söder men även på Gärdet och Djurgården. Den aktuella målningen är ett av de tidigaste kända verken som prinsen skapade med hjälp av sin ambulerande ateljé (Zachau, op. cit.). Majoriteten av de kända verk Prins Eugen utförde under vintern 1889–90 finns idag i samlingarna på Prins Eugens Waldemarsudde.

Invid Djurgårdsbrunnsviken mittemot Skansen på Djurgården ligger restaurang Villa Källhagen. Källhagen har funnits sedan 1700-talet och är en av få kvarvarande historiska krogar i Stockholm. Den röda stugan är det som återstår från 1700-talet. Den var på den tiden en landsvägskrog som, rätt och slätt, hette Röda Stugan.
Röda Stugan låg på gården Hesslingeberg, 1810 tog löjtnant Anders Chytraeus över arrendet på gården och utökade gårdens areal kraftigt genom att även arrendera området runtomkring. Området fick namnet Källhagen och världshuset fick sitt nya namn efter det.
På 1920-talet var Källhagen mycket nergånget och man beslöt att riva gården, men man behöll den röda stugan. Röda stugan kom till användning som platskontor under Stockholmsutställningen 1930. Efter utställningen ville man bygga ett nytt värdshus på platsen och uppdraget gick till arkitekten Torsten Stubelius. Stubelius var känd för ombyggnaden av Den Gyldene Freden några år tidigare, ett uppdrag han fått av Anders Zorn som då ägde krogen. Vid Källhagen ritade Stubelius några paviljongliknande flygelbyggnader som kom att stå i 55 år. På 80-talet var byggnaderna rejält slitna och det var dags för en ny ansiktslyftning. 1988 flyttades därför stugan ungefär femton meter för att ge plats åt den nya anläggningen som vi ser idag, ritad av arkitekt Krister Bjurström.

Den aktuella målningen är den enda kända avbildningen av det gamla Källhagen. Utöver dess konstnärliga meriter, har målningen således stort historiskt intresse. Målningen har tidigare ingått i Direktör Oscar Höckerts konstsamling. Höckert med fru Augusta donerade 1952 sin konstsamling till Landskrona museum. Ett urval av de donerade verken visades på Landskrona museum 12 mars – 23 april 2017. Samlingen innehåller företrädesvis verk av svenska konstnärer från 1920, 30 och 40 talen och motiven är landskap, porträtt, miljöer och stilleben. I samlingen finns verk av konstnärer som Isaac Grünewald, Per Gummesson, Alfred Hedlund, Agda Holst och Svante Bergh.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?