484
1547883

Ett par manschettknappar i malakit, C.E. Bolin, St Petersburg, verkmästare Vladimr Finikov, verksam 1880-1908

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 250 - 2 710 EUR
2 370 - 2 840 USD
Klubbat pris
48 000 SEK
Cecilia Andrén
Cecilia Andrén
Ansvarig specialist smycken
+46 (0)790 78 03 20

14K guld, pärlor samt gammal- och rosenslipade diamanter, diameter malakit ca 12 mm, totalvikt 10 g. Stämplade ВФ (VF)

Proveniens

W.A. Bolin collection

Vladimir Finikov var verksam mellan 1880-1908 och arbetade periodvis exklusivt för Bolin som verk- och juvelerarmästare i deras verkstad i St Petersburg.

Läs artikeln

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?