471
1547902

Flacon, rökkvarts, locket i 14K guld med rubiner och rosenslipade diamanter, C.E. Bolin, Moskva 1890-tal.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 610 - 4 510 EUR
3 780 - 4 730 USD
Klubbat pris
55 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Skuren ur en enda bit rökkvarts. Längd 7,8 cm. Originaletui medföljer.

Proveniens

W.A. Bolin Collection

W.A. Bolin 200 år, "Smycken & Silver för tsarer, drottningar och andra", Stockholm 1996, katalognummer 26.
Moskva, Kremls Museer, 2001, "W.A. BOLIN Bolin in Russia Court jeweller late XIX-early XX centuries", katalognummer 122, s. 174.

Magdalena Ribbing m.fl., "Smycken & Silver - för tsarer, drottningar och andra, W.A. Bolin 200 år", Västerås 1996, avbildad och omnämnd på s. 63.
Red. Christian Bolin, Pavel Bulatow, "W.A. BOLIN Bolin in Russia Court jeweller late XIX-early XX centuries", utställningskatalog, New Hermitage-one Moskva 2001, avbildad s. 174, katalognummer 122.

Läs artikeln

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?