453
1547876

Jardinièrer/skålar, ett par, silver och slipat glas. W.A. Bolin, Moskva 1912-1917.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 500 - 5 400 EUR
4 700 - 5 630 USD
Klubbat pris
70 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Godronnerade skålar i slipat glas med löstagbara ställ av silver i form av rocailler, blommor och blövverk. Senare stämplad W.A. Bolin Stockholm 1918. Originallåda medföljer. Diameter upptill 22,5 cm. Höjd (med ställ) 10,5 cm. Total vikt silver 1100 g.

Proveniens

W.A. Bolin Collection

Läs artikeln

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?