Invändigt förgylld. Rund modell, stående på tre ben samt med elegant genombrutet handtag. Kontrollmästarstämpel Ivan Lebedkin. Höjd 11,3 cm, diameter 13,7 cm. Vikt 253 g.
W.A. Bolin Collection
Moskva, Kremls Museer, 2001, "W.A. BOLIN Bolin in Russia Court jeweller late XIX-early XX centuries", katalognummer 164, s. 190.
Red. Christian Bolin, Pavel Bulatow, "W.A. BOLIN Bolin in Russia Court jeweller late XIX-early XX centuries", utställningskatalog Moskva 2001, The Armoury Museum, the Kremlin, avbildad s. 190, katalognummer 164.
Konstantin Linke var son till Edward och Maria Linke och var troligen född 1865 eller 1866. Enligt Tatjana Muntjans forskning i ”W.A. Bolin, Bolin in Russia, 2001”, var Konstantin registrerad som köpman i Moskva 1898. Vid sekelskiftet hade han en egen silverbutik och samarbetade med C.E. Bolin. På flera av företagets finaste silverföremål från 1890-talet och framåt finner vi även stämpeln KL. Konstantin Linke ersatte sin mor, Maria Linke, som verkmästare på Bolins cirka 1893.