340
1556848

Petter Bernegau, skrin med lock, silver, Stockholm 1707. Senbarock.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 800 - 2 250 EUR
1 890 - 2 370 USD
Klubbat pris
50 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Ovalt med godronnerat liv. Locket godronnerat samt med pärlstavdekor och blad- och bandverk i berainstil i mittpartiet. Även locket med stämplar. Längd 12,2 cm, bredd 8,5 cm, höjd 4,3 cm. Vikt 182 g.

Red. Magnus Olausson m.fl, "Silverskatter från svensk stormaktstid", 2002, utställning på Läckö slott, jfr skrin tillhörande H M Konung Gustav V:s samling (från 1709), kat nr 144 omnämnd och avbildad s. 152.
Red. Magnus Olausson m.fl, "Silver - Makt och prakt i barockens Sverige", 2004, utställningskatalog nr 633, Nationalmuseum, jfr kat nr 185-189 omnämnda och avbildade s. 190-191.
Red. Carl Hernmarck m.fl, Svenskt Silversmide II, jfr figur 174-175.

På Nationalmuseum i Stockholm finns ett skrivställ av Petter Bernegau från 1707 i samma stil som det aktuella katalognumret.
Jämför även de tre snarlika skrin som var med på Läcköutställningen 2004, av samma mästare men daterade 1709 varav en ingår i H M kung Gustav V:s samling.
På Eremitaget i S:t Petersburg (inv.nr E4709 1-32) finns en 32 delar förgylld toiletteservis stämplad av Johann Marx Schoap, Augsburg 1695-1700, som i det närmaste helt sammanfaller i form och dekor med Bernegaus från 1709.
På Bukowskis auktion nr 524 år 2002 såldes tre snarlika skrin, kat nr 460, av Bernegau stämplade 1709.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?