Målad polykrom och förgylld dekor blommor samt purpurcamaieu. Bestående av: spilkum, diameter 16,5 cm, sockerskål med lock, diameter 11 cm, teburk med lock, höjd 10,5 cm (lagat lock), ett fat, längd 17,5 cm, fem koppar med fat (4+1), nagg.
Nagg. Teburkens lock lagat. Troligen delvis senare förgyllning.