Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor
Fanerad med jakaranda och amarant. Inläggningar i rutor och fält. Beslag av förgylld brons. Front med inredning av åtta lådor. På sex rektangulära nedåt avsmalnande ben. Längd 32, bredd 21,5, höjd 32 cm.
Björcks konsthandel, Auktion 13:e december 1937, kat. nr. 753.
Förvärvad på ovanstående auktion,
därefter i arv