Fanerad med amarant, padouk, lönn, och färgat lövträ. Beslag och listverk av förgylld mässing. Rak form med snedställda hörn. Front med inläggningar av draperad lagergirland ovan fruktkorg. Tre lådor. Skiva av röd kalksten. Längd 74,5, bredd 46, höjd 84 cm.