156
1536591

Ram, av Pehr Ljung (1743-1819) bildhuggare i Stockholm, originalförgylld ram med sidenbroderi, Gustaviansk.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 080 - 1 350 EUR
1 130 - 1 410 USD
Klubbat pris
19 000 SEK
Carl Barkman
Carl Barkman
Chefsspecialist Fine Art och antikviteter
+46 (0)708 92 19 71

Träskuren med dekor av blad- och pärlstav samt kymationbård, originalförgyllning med polerat guld och slagmetall. broderi i silke på silkestyg med applikationer och inslag av akvarell, fritt efter ett av kopparstick av Daniel Lerpinière efter George Robertson (1747-1788), "View of the Rio Cobre in the Parish of Thomas in the Vale, Jamaica”. Höjd 64.5. längd 83 cm

Proveniens

Tidigare i C U Palms samling.
Såld via Bukowskis Konsthandel omkr 1931.

Pehr Ljung, ornamentsbildhuggare i Stockholm 1743-1819, kunglig hovbildhuggare 1788.
Broderiets motiv kommer från serien "Six Views in the Island of Jamaica", publicerade av John Boydell, London 1787. George Robertsons vyer är några av de tidigaste kända från Karibien. De avbildar socker plantager hos slavägaren William Beckford av Somerly (1744-1799), kusin till den mer kände Tomas Beckford. När han flyttade till Jamaica 1773 för att ta över egendomarna han hade ärvt, tog han med sig landskapsmålaren George Robertson. England hade övertagit Jamaica 1655 från Spanien och kom att inneha det i över 300 år. Robertsons serie kopparstick avbildar plantagerna som bördiga och välskötta paradisiska scener, utan några inslag av den brutalitet slavarna levde under. Louis Belanger, verksam i Sverige 1798-1816, utförde i slutet av 1790-talet sex målningar baserade på kopparsticken efter Robertson, vilka reproducerades i färgakvatint av J. Merigot och publicerades av Colnaghi , Sala & Co, London år 1800 (se fig). 1784 hade Gustav III köpt ön Saint-Barthélemy från Frankrike där han låtit anlägga en liten huvudstad kallad Gustavia.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?