Förgylld och försilvrad brons. Postamentformat urhus krönt av Napoleon Bonaparte efter förlaga av Charles Emile Seurre från 1833, ben i form av kejserliga örnar, försilvrad urtavla med romerska sifferindex. Urverket märkt "Leroy a Paris". Längd 26, bredd 17, höjd 63 cm. Nyckel och pendel medföljer.
Jämför pendylens skulptur med en litografi i Musée Carnavalets samlingar: G.40711