Fordral av mahogny. Rik beslagsornamentik av mässing. Sidorna med bärhandtag. Delvis förgylld urtavla med graverad dekor, siffering av mässing med romerska och arabiska sifferindex, signerad "Simon Schreiblmeyr Prag" samt numrerad 450. Repeterfunktion. Kvartsslag. Två klangskålar. Längd 30, bredd 16, höjd 49,5 cm. Pendel medföljer.
Porträttet kompletterat. Renoverat. Visst slitage. Ej funktionstestad.