114
1556989

Ljuskrona, för nio ljus, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustaviansk.

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 720 - 3 170 EUR
2 960 - 3 450 USD
Klubbat pris
28 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Stomme av förgylld mässing. Behängd med olisklipade prismor. Ljusring med dekor av fleuroner och palmetter. Korgbotten med sparljus och avslutande pinjekotte. Höjd 108, diameter 79 cm.