Fanerad med jakaranda och amarant med ådror av lönn. Inläggningar i fält. Beslag och listverk av förgylld mässing. Tre lådor. Snäpplås. Svartlackerad skiva. Längd 99, bredd 54, höjd 85 cm. Nyckel medföljer.
Tidigare i samlingarna på Hedensberg, Tillberga socken, Västmanland
Jämför byrå av Åhman såld på Bukowskis, Internationella Vårauktionen 2003, 528, kat. nr. 703.