Modern Art & Design 656

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
299Otto Schulz, fåtöljer, ett par, Boet, Göteborg 1930-40-tal.13 000 SEK
300Otto Schulz, stol, Boet, Göteborg 1930-tal.15 000 SEK
301Otto Schulz, fåtöljer, ett par, Boet, Göteborg 1930-40-tal.Återrop
302Otto Schulz, soffbord, Swedish Modern, Boet, Göteborg 1940-tal.6 000 SEK
303Otto Schulz, barskåp, Boet, Göteborg 1948.Återrop
304kista/bänk, Boet, Göteborg 1944.Återrop
305Harald Notini, bordslampa, modell "15238", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm 1930-40-tal.7 500 SEK
306Harald Notini, vägglampor, ett par, modell "8294 A", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm 1930-tal.12 000 SEK
307takkronor, ett par, modell "10027", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm 1930-tal.Återrop
308Harald Notini, bordslampa, modell "15543", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm, 1950-tal.9 500 SEK
309Harald Notini, bordslampor, ett par, modell "6942", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm 1930-tal.10 000 SEK
310Harald Notini, golvlampa, modell "15250", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm 1940-tal.16 000 SEK
311Harald Notini, taklampa, modell "6664", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm 1940-tal.15 000 SEK
312Harald Notini, bordslampa, modell "15487 A", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm 1940-tal.8 000 SEK
313Harald Notini, taklampa, modell "11555" Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm 1940-tal.100 000 SEK
314Harald Notini, bordslampa, modell "15480", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm 1940-tal.8 000 SEK
315Harald Notini, taklampor ett par, modell "11474", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm 1940-tal.100 000 SEK
316Harald Notini, taklampor, ett par, modell "11326", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm 1940-tal.36 000 SEK
317Harald Notini, taklampa, modell "11895", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm 1950-tal.42 000 SEK
318Harald Notini, bordslampa, modell "15525", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm 1950-tal.28 000 SEK
319Harald Notini, taklampor, ett par, modell "11773", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm 1940-50-tal.38 000 SEK
320Harald Notini, taklampor, ett par, modell "11773", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm 1940-50-tal.36 000 SEK
321Harald Notini, eller Uno Westerberg, taklampor, ett par, modell "12105", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm 1950-tal.32 000 SEK
322Harald Notini, möjligen, golvlampor, ett par, modell "15750", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm 1950-60-tal.30 000 SEK
323James Krenov, schatull på ben, Sverige 1900-talets andra hälft.130 000 SEK
324Asea, golvlampa, modell "A5000", Swedish Modern 1940-tal.140 000 SEK
325Swedish Modern, lampetter, ett par, 1940-50-tal.26 000 SEK
326Hans Bergström, golvlampa, modell "505", ateljé Lyktan, Åhus 1930-40-tal.20 000 SEK
327Hans Bergström, taklampa, modell "5A", ateljé Lyktan, Åhus 1940-tal.175 000 SEK
328Hans Bergström, takkrona, ateljé Lyktan, Åhus 1930-40-tal.240 000 SEK
329Hans Bergström, taklampa, modell "3", ateljé Lyktan, Åhus 1940-50-tal.44 000 SEK
330Hans Bergström, bordslampa, modell "736", ateljé Lyktan, Åhus 1940-50-tal.10 000 SEK
331Hans Bergström, golvlampor, ett par, modell "522", ateljé Lyktan, Åhus 1950-tal.18 000 SEK
332Hans Bergström, taklampa, modell "154/6", ateljé Lyktan, Åhus 1950-tal.55 000 SEK
333Svante Skogh, fåtölj, "nr 915", AB Hjertquist & Co, Nässjö, 1950-60-tal.26 000 SEK
334Bertil Brisborg, tillskriven, bordslampa, modell "2105", Nordiska Kompaniet, 1950-tal.55 000 SEK
335Poul Henningsen, taklampa, "PH 3/2", Louis Poulsen, Danmark 1930-tal.19 000 SEK
337Danish Modern, fåtöljer ett par, utförda av snickarmästare Peder Pedersen, Danmark 1940-tal.135 000 SEK
338Finn Juhl, soffbord, model "FJ 4850"/"Eye", snickarmästare Carl Brørup, Danmark 1940-50-tal.20 000 SEK
339Fritz Hansen, fåtölj, modell "1669", Danmark 1930-40-tal.80 000 SEK
340Arne Vodder, vilstol med sidobord, Bovirke, Danmark 1950-tal.80 000 SEK
341Hans J. Wegner, fåtölj, modell "512", Johannes Hansen, Köpenhamn 1950/60-tal.36 000 SEK
342Hans J. Wegner, fåtölj, "Bamse", AP-stolen, Danmark 1950-60-tal.75 000 SEK
343Hans J. Wegner, matbord med klaffar, "AT-314", Andreas Tuck, Danmark 1950-60-tal.155 000 SEK
344Hans J. Wegner, stolar, åtta stycken, modell "CH31", Carl Hansen & Son, Danmark 1950-tal.135 000 SEK
345Hans J. Wegner, sideboard, modell "RY-26", RY-Møbler, Danmark, 1960-tal.80 000 SEK
346Hans J. Wegner, fåtölj, "Flag Halyard", Getama, Danmark ca 1960.125 000 SEK
347Hans J. Wegner, karmstol, "The Chair" modell "JH 501", Johannes Hansen, Danmark 1950-60-tal.24 000 SEK
348Hans J. Wegner, fåtöljer, ett par, modell "CH 22", Carl Hansen & Son, Odense, Danmark, 1900-talets mitt.48 000 SEK
349Hans J. Wegner, vilstol, modell "JH 524", Johannes Hansen, Köpenhamn.130 000 SEK
350Hans J. Wegner, bord med klaffar "AT-304", teak och ek, Andreas Tuck, Danmark 1950-60-tal.75 000 SEK
351Hans J. Wegner, stolar, åtta stycken, modell "W2", C.M. Madsens Fabriker, Danmark 1950-tal.36 000 SEK
352Nanna Ditzel, skrivbord, Søren Willadsen Møbelfabrik, Danmark, 1950-tal.70 000 SEK
353Ib Kofod Larsen, fåtölj, "Elisabeth", modell "U 65", snickarmästare Christensen & Larsen, Danmark 1950-60-tal.65 000 SEK
354Ib Kofod Larsen, sideboard, modell "501" ur "Ib 500"-serien, Seffle Möbelfabrik 1960-tal.Återrop
355Ib Kofod Larsen, fåtöljer, ett par, "Sälen", Olof Perssons Fåtöljindustri (OPE), Jönköping.48 000 SEK
356Ib Kofod Larsen, fåtölj, "Sälen", Olof Perssons Fåtöljindustri (OPE), Jönköping.30 000 SEK
357Børge Mogensen, fåtöljer, ett par, "Spanska stolen", modell "226", Fredericia Stolefabrik, Danmark.70 000 SEK
358Knud Joos, sidobord, ett par, Jason, Danmark 1960-tal.11 000 SEK
359Mogens Lassen, tillskrivna, fåtöljer ett par, Danmark 1940-tal.55 000 SEK
360Hans J. Wegner, fåtölj, "Bamse", AP-stolen, Danmark 1950-60-tal.60 000 SEK
361Svend Langkilde, sideboard, Langkilde Møbler, Danmark, 1960-tal.36 000 SEK
362Alvar Aalto, bordslampa, modell "A704", Valaistustyö, Finland.55 000 SEK
363Alvar Aalto, bricka, "Lazy Susan", modell "B91", O.Y. Huonekalu-ja Rakennustyötehdas A.B., Finland 1940-50-tal.9 500 SEK
364Tapio Wirkkala, fat, laminerad björk-plywood, Finland 1950-tal.14 000 SEK
365Alvar Aalto, pall, modell "X600", Artek, Finland 1960-tal.10 500 SEK
366Alvar Aalto, pall, modell "X600", Artek, Finland 1960-tal.10 000 SEK
367Märta Gahn, draperi, slätväv, ca 240 x 148 cm.24 000 SEK
368Märta Måås-Fjetterström, draperi, "Perugia", rölakan, ca 247 x 150 cm, signerad MMF.90 000 SEK
369Annie Frykholm, draperi, "Buketter", inplock på linnebotten, ca 235 x 149 cm, signerad AB MMF.70 000 SEK
370Märta Måås-Fjetterström, draperi, "Daggkåpan med rött", inplock på linnebotten, ca 183 x 112 cm, signerat MMF.24 000 SEK
371Märta Måås-Fjetterström, vävnad, "Crocus", inplock på linnebotten, ca 78 x 41 cm, signerad AB MMF.6 500 SEK
372Ann-Mari Forsberg, vävnad, "Blå crocus", gobelängvariant, ca 92,5 x 31 cm, signerad AMF.18 000 SEK
373Agda Österberg, vävd tapet, rölakan och gobelängteknik, ca 157 x 149, Tre Bäckar, Varnhem.20 000 SEK
374Olle Nyman, ett par vävda tapeter, slätväv, ca 204 resp 220 x 128 cm, Handarbetets Vänner.6 000 SEK
375Kaisa Melanton, vävd tapet, "Historisk resa/ Uppstoppade generaler", gobelängteknik, ca 150 x 196 cm, signerad MW Kaisa Melanton.Återrop
376Fernand Léger, efter, matta, "Blanc", handknuten ca 262 x 138 cm, bakidan med broderad signatur: LEGER.110 000 SEK
377Märta Måås-Fjetterström, matta, "Ängarna", flossa, ca 383 x 280 cm, signerad AB MMF.230 000 SEK
378Märta Måås-Fjetterström, matta, "Röda åttan", rölakan, ca 298 x 202 cm, signerad MMF.95 000 SEK
379Märta Måås-Fjetterström, matta, "Grön äng", rölakan, ca 221,5 x 151,5 cm, signerad AB MMF.46 000 SEK
380Märta Måås-Fjetterström, matta, "Röd grön äng", rölakan, ca 299 x 206 cm, signerad AB MMF.90 000 SEK
381Märta Måås-Fjetterström, matta, "Joakim", flossa, 300 x 268 cm, signerad AB MMF.90 000 SEK
382Matta, rölakan, Sverige 1920-tal -1930-tal, ca 180 x 104 cm.12 000 SEK
383Matta, rölakan, ca 607 x 300 cm, möjligen Johanna Brunssons Vävskola.65 000 SEK
384Otto Schulz, matta, "Knut-Bo matta", flossa, ca 500 x 301 cm Bo-textilier, Boet, Göteborg, signerad.Återrop
385Märta Måås-Fjetterström, matta, "Utan titel" rölakan och gobelängteknik, ca 292 x 203 cm, signerad MMF.120 000 SEK
386Märta Måås-Fjetterström, gallerimatta, ”Blå heden”, rölakan, ca 342 x 150 cm, signerad AB MMF.60 000 SEK
387Märta Måås-Fjetterström, matta, ”Blå heden”, rölakan, ca 230 x 146 cm, signerad AB MMF.46 000 SEK
388Märta Måås-Fjetterström, matta, "Nyponblomman", rölakan, ca 297 x 203 cm, signerad AB MMF.50 000 SEK
389Märta Måås-Fjetterström, matta, "Nyponblomman", rölakan, ca 248 x 149,5 cm, signerad MMF.46 000 SEK
390Märta Måås-Fjetterström, matta, "Nyponblomman", rölakan, ca 206 x 111 cm, signerad AB MMF.18 000 SEK
391Märta Måås-Fjetterström, matta, "Tusenskönan" ("Bellis"), flossa, ca 300 x 205 cm, signerad AB MMF.55 000 SEK
392Märta Måås-Fjetterström, matta, "Vita spetsporten", reliefflossa, ca 225 x 150 cm, signerad AB MMF.24 000 SEK
393Märta Måås-Fjetterström, matta, "Effsingen", rölakan, ca 248 x 157 cm, signerad AB MMF.70 000 SEK
394Märta Måås-Fjetterström, matta, "Rutig vit halvflossa", reliefflossa, ca 196 x 132,5 cm, signerad AB MMF.18 000 SEK
395Matta, rölakan och gobelängteknik, ca 268 x 176 cm, sannolikt Bohusslöjd, Göteborg.16 000 SEK
396Märta Måås-Fjetterström, matta, "Röda Bårdmattan med grönt", rölakan, ca 242 x 170 cm, signerad AB MMF.60 000 SEK
397Barbro Nilsson, matta, "Röda rabatten", rund, flossa, diameter ca 287 cm, AB Märta Måås-Fjetterström, osignerad.370 000 SEK
398Barbro Nilsson, matta "Blåbär mörk", gobelängteknik, ca 144 x 100 cm, signerad AB MMF BN.18 000 SEK
399Barbro Nilsson, matta "Tigerfällen röd", rya, diameter 257 cm, osignerad.40 000 SEK