Nr. | Föremål | Klubbat pris |
299 | Otto Schulz, fåtöljer, ett par, Boet, Göteborg 1930-40-tal. | 13 000 SEK |
300 | Otto Schulz, stol, Boet, Göteborg 1930-tal. | 15 000 SEK |
301 | Otto Schulz, fåtöljer, ett par, Boet, Göteborg 1930-40-tal. | Återrop |
302 | Otto Schulz, soffbord, Swedish Modern, Boet, Göteborg 1940-tal. | 6 000 SEK |
303 | Otto Schulz, barskåp, Boet, Göteborg 1948. | Återrop |
304 | kista/bänk, Boet, Göteborg 1944. | Återrop |
305 | Harald Notini, bordslampa, modell "15238", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm 1930-40-tal. | 7 500 SEK |
306 | Harald Notini, vägglampor, ett par, modell "8294 A", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm 1930-tal. | 12 000 SEK |
307 | takkronor, ett par, modell "10027", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm 1930-tal. | Återrop |
308 | Harald Notini, bordslampa, modell "15543", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm, 1950-tal. | 9 500 SEK |
309 | Harald Notini, bordslampor, ett par, modell "6942", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm 1930-tal. | 10 000 SEK |
310 | Harald Notini, golvlampa, modell "15250", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm 1940-tal. | 16 000 SEK |
311 | Harald Notini, taklampa, modell "6664", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm 1940-tal. | 15 000 SEK |
312 | Harald Notini, bordslampa, modell "15487 A", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm 1940-tal. | 8 000 SEK |
313 | Harald Notini, taklampa, modell "11555" Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm 1940-tal. | 100 000 SEK |
314 | Harald Notini, bordslampa, modell "15480", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm 1940-tal. | 8 000 SEK |
315 | Harald Notini, taklampor ett par, modell "11474", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm 1940-tal. | 100 000 SEK |
316 | Harald Notini, taklampor, ett par, modell "11326", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm 1940-tal. | 36 000 SEK |
317 | Harald Notini, taklampa, modell "11895", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm 1950-tal. | 42 000 SEK |
318 | Harald Notini, bordslampa, modell "15525", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm 1950-tal. | 28 000 SEK |
319 | Harald Notini, taklampor, ett par, modell "11773", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm 1940-50-tal. | 38 000 SEK |
320 | Harald Notini, taklampor, ett par, modell "11773", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm 1940-50-tal. | 36 000 SEK |
321 | Harald Notini, eller Uno Westerberg, taklampor, ett par, modell "12105", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm 1950-tal. | 32 000 SEK |
322 | Harald Notini, möjligen, golvlampor, ett par, modell "15750", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm 1950-60-tal. | 30 000 SEK |
323 | James Krenov, schatull på ben, Sverige 1900-talets andra hälft. | 130 000 SEK |
324 | Asea, golvlampa, modell "A5000", Swedish Modern 1940-tal. | 140 000 SEK |
325 | Swedish Modern, lampetter, ett par, 1940-50-tal. | 26 000 SEK |
326 | Hans Bergström, golvlampa, modell "505", ateljé Lyktan, Åhus 1930-40-tal. | 20 000 SEK |
327 | Hans Bergström, taklampa, modell "5A", ateljé Lyktan, Åhus 1940-tal. | 175 000 SEK |
328 | Hans Bergström, takkrona, ateljé Lyktan, Åhus 1930-40-tal. | 240 000 SEK |
329 | Hans Bergström, taklampa, modell "3", ateljé Lyktan, Åhus 1940-50-tal. | 44 000 SEK |
330 | Hans Bergström, bordslampa, modell "736", ateljé Lyktan, Åhus 1940-50-tal. | 10 000 SEK |
331 | Hans Bergström, golvlampor, ett par, modell "522", ateljé Lyktan, Åhus 1950-tal. | 18 000 SEK |
332 | Hans Bergström, taklampa, modell "154/6", ateljé Lyktan, Åhus 1950-tal. | 55 000 SEK |
333 | Svante Skogh, fåtölj, "nr 915", AB Hjertquist & Co, Nässjö, 1950-60-tal. | 26 000 SEK |
334 | Bertil Brisborg, tillskriven, bordslampa, modell "2105", Nordiska Kompaniet, 1950-tal. | 55 000 SEK |
335 | Poul Henningsen, taklampa, "PH 3/2", Louis Poulsen, Danmark 1930-tal. | 19 000 SEK |
337 | Danish Modern, fåtöljer ett par, utförda av snickarmästare Peder Pedersen, Danmark 1940-tal. | 135 000 SEK |
338 | Finn Juhl, soffbord, model "FJ 4850"/"Eye", snickarmästare Carl Brørup, Danmark 1940-50-tal. | 20 000 SEK |
339 | Fritz Hansen, fåtölj, modell "1669", Danmark 1930-40-tal. | 80 000 SEK |
340 | Arne Vodder, vilstol med sidobord, Bovirke, Danmark 1950-tal. | 80 000 SEK |
341 | Hans J. Wegner, fåtölj, modell "512", Johannes Hansen, Köpenhamn 1950/60-tal. | 36 000 SEK |
342 | Hans J. Wegner, fåtölj, "Bamse", AP-stolen, Danmark 1950-60-tal. | 75 000 SEK |
343 | Hans J. Wegner, matbord med klaffar, "AT-314", Andreas Tuck, Danmark 1950-60-tal. | 155 000 SEK |
344 | Hans J. Wegner, stolar, åtta stycken, modell "CH31", Carl Hansen & Son, Danmark 1950-tal. | 135 000 SEK |
345 | Hans J. Wegner, sideboard, modell "RY-26", RY-Møbler, Danmark, 1960-tal. | 80 000 SEK |
346 | Hans J. Wegner, fåtölj, "Flag Halyard", Getama, Danmark ca 1960. | 125 000 SEK |
347 | Hans J. Wegner, karmstol, "The Chair" modell "JH 501", Johannes Hansen, Danmark 1950-60-tal. | 24 000 SEK |
348 | Hans J. Wegner, fåtöljer, ett par, modell "CH 22", Carl Hansen & Son, Odense, Danmark, 1900-talets mitt. | 48 000 SEK |
349 | Hans J. Wegner, vilstol, modell "JH 524", Johannes Hansen, Köpenhamn. | 130 000 SEK |
350 | Hans J. Wegner, bord med klaffar "AT-304", teak och ek, Andreas Tuck, Danmark 1950-60-tal. | 75 000 SEK |
351 | Hans J. Wegner, stolar, åtta stycken, modell "W2", C.M. Madsens Fabriker, Danmark 1950-tal. | 36 000 SEK |
352 | Nanna Ditzel, skrivbord, Søren Willadsen Møbelfabrik, Danmark, 1950-tal. | 70 000 SEK |
353 | Ib Kofod-Larsen, fåtölj, "Elisabeth", modell "U 65", snickarmästare Christensen & Larsen, Danmark 1950-60-tal. | 65 000 SEK |
354 | Ib Kofod-Larsen, sideboard, modell "501" ur "Ib 500"-serien, Seffle Möbelfabrik 1960-tal. | Återrop |
355 | Ib Kofod-Larsen, fåtöljer, ett par, "Sälen", Olof Perssons Fåtöljindustri (OPE), Jönköping. | 48 000 SEK |
356 | Ib Kofod Larsen, fåtölj, "Sälen", Olof Perssons Fåtöljindustri (OPE), Jönköping. | 30 000 SEK |
357 | Børge Mogensen, fåtöljer, ett par, "Spanska stolen", modell "226", Fredericia Stolefabrik, Danmark. | 70 000 SEK |
358 | Knud Joos, sidobord, ett par, Jason, Danmark 1960-tal. | 11 000 SEK |
359 | Mogens Lassen, tillskrivna, fåtöljer ett par, Danmark 1940-tal. | 55 000 SEK |
360 | Hans J. Wegner, fåtölj, "Bamse", AP-stolen, Danmark 1950-60-tal. | 60 000 SEK |
361 | Svend Langkilde, sideboard, Langkilde Møbler, Danmark, 1960-tal. | 36 000 SEK |
362 | Alvar Aalto, bordslampa, modell "A704", Valaistustyö, Finland. | 55 000 SEK |
363 | Alvar Aalto, bricka, "Lazy Susan", modell "B91", O.Y. Huonekalu-ja Rakennustyötehdas A.B., Finland 1940-50-tal. | 9 500 SEK |
364 | Tapio Wirkkala, fat, laminerad björk-plywood, Finland 1950-tal. | 14 000 SEK |
365 | Alvar Aalto, pall, modell "X600", Artek, Finland 1960-tal. | 10 500 SEK |
366 | Alvar Aalto, pall, modell "X600", Artek, Finland 1960-tal. | 10 000 SEK |
367 | Märta Gahn, draperi, slätväv, ca 240 x 148 cm. | 24 000 SEK |
368 | Märta Måås-Fjetterström, draperi, "Perugia", rölakan, ca 247 x 150 cm, signerad MMF. | 90 000 SEK |
369 | Annie Frykholm, draperi, "Buketter", inplock på linnebotten, ca 235 x 149 cm, signerad AB MMF. | 70 000 SEK |
370 | Märta Måås-Fjetterström, draperi, "Daggkåpan med rött", inplock på linnebotten, ca 183 x 112 cm, signerat MMF. | 24 000 SEK |
371 | Märta Måås-Fjetterström, vävnad, "Crocus", inplock på linnebotten, ca 78 x 41 cm, signerad AB MMF. | 6 500 SEK |
372 | Ann-Mari Forsberg, vävnad, "Blå crocus", gobelängvariant, ca 92,5 x 31 cm, signerad AMF. | 18 000 SEK |
373 | Agda Österberg, vävd tapet, rölakan och gobelängteknik, ca 157 x 149, Tre Bäckar, Varnhem. | 20 000 SEK |
374 | Olle Nyman, ett par vävda tapeter, slätväv, ca 204 resp 220 x 128 cm, Handarbetets Vänner. | 6 000 SEK |
375 | Kaisa Melanton, vävd tapet, "Historisk resa/ Uppstoppade generaler", gobelängteknik, ca 150 x 196 cm, signerad MW Kaisa Melanton. | Återrop |
376 | Fernand Léger, efter, matta, "Blanc", handknuten ca 262 x 138 cm, bakidan med broderad signatur: LEGER. | 110 000 SEK |
377 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "Ängarna", flossa, ca 383 x 280 cm, signerad AB MMF. | 230 000 SEK |
378 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "Röda åttan", rölakan, ca 298 x 202 cm, signerad MMF. | 95 000 SEK |
379 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "Grön äng", rölakan, ca 221,5 x 151,5 cm, signerad AB MMF. | 46 000 SEK |
380 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "Röd grön äng", rölakan, ca 299 x 206 cm, signerad AB MMF. | 90 000 SEK |
381 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "Joakim", flossa, 300 x 268 cm, signerad AB MMF. | 90 000 SEK |
382 | Matta, rölakan, Sverige 1920-tal -1930-tal, ca 180 x 104 cm. | 12 000 SEK |
383 | Matta, rölakan, ca 607 x 300 cm, möjligen Johanna Brunssons Vävskola. | 65 000 SEK |
384 | Otto Schulz, matta, "Knut-Bo matta", flossa, ca 500 x 301 cm Bo-textilier, Boet, Göteborg, signerad. | Återrop |
385 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "Utan titel" rölakan och gobelängteknik, ca 292 x 203 cm, signerad MMF. | 120 000 SEK |
386 | Märta Måås-Fjetterström, gallerimatta, ”Blå heden”, rölakan, ca 342 x 150 cm, signerad AB MMF. | 60 000 SEK |
387 | Märta Måås-Fjetterström, matta, ”Blå heden”, rölakan, ca 230 x 146 cm, signerad AB MMF. | 46 000 SEK |
388 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "Nyponblomman", rölakan, ca 297 x 203 cm, signerad AB MMF. | 50 000 SEK |
389 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "Nyponblomman", rölakan, ca 248 x 149,5 cm, signerad MMF. | 46 000 SEK |
390 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "Nyponblomman", rölakan, ca 206 x 111 cm, signerad AB MMF. | 18 000 SEK |
391 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "Tusenskönan" ("Bellis"), flossa, ca 300 x 205 cm, signerad AB MMF. | 55 000 SEK |
392 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "Vita spetsporten", reliefflossa, ca 225 x 150 cm, signerad AB MMF. | 24 000 SEK |
393 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "Effsingen", rölakan, ca 248 x 157 cm, signerad AB MMF. | 70 000 SEK |
394 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "Rutig vit halvflossa", reliefflossa, ca 196 x 132,5 cm, signerad AB MMF. | 18 000 SEK |
395 | Matta, rölakan och gobelängteknik, ca 268 x 176 cm, sannolikt Bohusslöjd, Göteborg. | 16 000 SEK |
396 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "Röda Bårdmattan med grönt", rölakan, ca 242 x 170 cm, signerad AB MMF. | 60 000 SEK |
397 | Barbro Nilsson, matta, "Röda rabatten", rund, flossa, diameter ca 287 cm, AB Märta Måås-Fjetterström, osignerad. | 370 000 SEK |
398 | Barbro Nilsson, matta "Blåbär mörk", gobelängteknik, ca 144 x 100 cm, signerad AB MMF BN. | 18 000 SEK |
399 | Barbro Nilsson, matta "Tigerfällen röd", rya, diameter 257 cm, osignerad. | 40 000 SEK |