325
1531783

Swedish Modern, lampetter, ett par, 1940-50-tal.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 070 - 1 340 EUR
1 140 - 1 420 USD
Klubbat pris
26 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60

Stomme i mässing, dekor av mässingsblad, fem kupor vardera i gultonat överfångsglas, höjd ca 80 cm vardera.

Smärre slitage och mindre nagg. Ej funktionstestade

Modellen avbildad i; Tidskrift för ljuskultur. (1951). Stockholm: Svenska föreningen för ljuskultur.
Snarlik modeller av Edvard Hagman AB.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?