324
1554937

Asea

(Sverige, Grundat 1883)
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
6 750 - 8 990 EUR
7 140 - 9 520 USD
Klubbat pris
140 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Asea
(Sverige, Grundat 1883)

golvlampa, modell "A5000", Swedish Modern 1940-tal.

Stomme i mässing, svängd arm delvis klädd i flätat läder, profilerat beslag, skärm i mässing med tandad kant, höjd 142 cm.

Slitage. Nydragen el.

Avbildad i tidskriften Ljuskultur 1945. Samt Ljuskulturs arkiv, Nordiska museet.