48
1544339

Audemars Piguet, Royal Oak, "Pictet & Cie", ca 2005.

Utropspris
150 000 - 180 000 SEK
13 100 - 15 700 EUR
13 700 - 16 400 USD
Klubbat pris
145 000 SEK
Carl  Palmegren
Carl Palmegren
Ansvarig specialist klockor
+46 (0)739 40 08 23

Storlek: 36 mm
Material: stål
Urverk: automatisk, caliber 2225
År: cirka 2005
Glas: safirglas
Armband: integrerat läderband, viklås
Referensnummer: 15189ST.OO.D083CU.01
Verknummer: 577'037
Boettnummer: F18700
Tillbehör: certifikat, box, ytterkartong

Åldersrelaterat slitage. Repor. Slitet läderband.

Proveniens

Under 2005 presenterade den schweiziska banken Pictet & Cie ett samarbete med Audemars Piguet för att fira sin 200-årsdag. En begränsad upplaga av 1 800 Royal Oaks tillverkades, där företagets emblem och mottagarens namn graverades på baksidan av varje klocka.