235A
1551148

Ville Lenkkeri

(Finland, Född 1972)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 820 - 2 280 USD
Klubbat pris

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Ville Lenkkeri
(Finland, Född 1972)

"Supressed Rage", 2004

Signerad Ville Lenkkeri på etikett a tergo. Framtagen 2006. Upplaga 2/5 + 1 AP. Digital C-print diasecmonterad på aluminium och akrylglas 90 x 120 cm.

Harri Laakso, "Ville Lenkkeri: Reality in the making", 2006, avbildad.

Lenkkeri är en del av den löst sammanhållna grupp finska fotografer som brukar kallas för The Helsinki School. Andra fotografer i gruppen är till exempel Heli Rekula, Niko Luoma, Elina Brotherus, Jorma Puranen och Ola Kolehmainen. De har alla, i olika årgångar sedan tidigt 1980-tal, utbildat sig vid välrenommerade Aalto University School of Arts, Design and Architecture där de fick med sig ett konceptuellt och experimentellt förhållningssätt till fotografi. Gruppen har ställt ut tillsammans, i olika konstellationer, vid flera olika tillfällen. Lenkkeri är bland annat representerad på Moderna Museet, Stockholm, och Kiasma Museum of Contemporary Arts i Helsingfors. Han har ställt ut på ett flertal konstmuseer och konsthallar runt om i Europa.