791
1523465

Anna Palm de Rosa

(Sverige, 1859-1924)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 030 - 8 790 EUR
7 460 - 9 330 USD
Klubbat pris
80 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Anna Palm de Rosa
(Sverige, 1859-1924)

Vy mot Stockholms slott från Balsieholmskajen

Signerad Anna Palm, Stockholm. Akvarell 20 x 79 cm.

Akvarellen är utförd före 1892 eftersom Gustaf den III:s gamla operahus är avbildat och revs samma år. Anna Palm återkom till det här motivet i flera akvareller men sällan är det gamla operahuset avbildat. Det här är således en av hennes tidiga målningar med det här motivet.