791
1523465

Anna Palm de Rosa

(Sverige, 1859-1924)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 070 - 8 830 EUR
7 290 - 9 110 USD
Klubbat pris
80 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Anna Palm de Rosa
(Sverige, 1859-1924)

Vy mot Stockholms slott från Balsieholmskajen

Signerad Anna Palm, Stockholm. Akvarell 20 x 79 cm.

Akvarellen är utförd före 1892 eftersom Gustaf den III:s gamla operahus är avbildat och revs samma år. Anna Palm återkom till det här motivet i flera akvareller men sällan är det gamla operahuset avbildat. Det här är således en av hennes tidiga målningar med det här motivet.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 660

558. Elsa Thoresen, Utan titel.
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
Budhistorik
175 000

ditt bud
170 000

ditt bud
165 000

ditt bud
160 000

ditt bud
155 000

ditt bud
150 000

ditt bud
145 000

ditt bud
140 000

ditt bud
135 000

ditt bud
130 000

ditt bud
Aktuellt bud:
175 000 SEK