Vy mot Stockholms slott från Balsieholmskajen
Signerad Anna Palm, Stockholm. Akvarell 20 x 79 cm.
Akvarellen är utförd före 1892 eftersom Gustaf den III:s gamla operahus är avbildat och revs samma år. Anna Palm återkom till det här motivet i flera akvareller men sällan är det gamla operahuset avbildat. Det här är således en av hennes tidiga målningar med det här motivet.