627
1525201

William Blair Bruce

(Kanada/Sverige, 1859-1906)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
880 - 1 060 EUR
930 - 1 120 USD
Klubbat pris
19 000 SEK
Mark Sjöberg
Mark Sjöberg
Specialist konst, grafik
+46 (0) 707 88 84 72
William Blair Bruce
(Kanada/Sverige, 1859-1906)

Skogslandskap

Duk lagd på pannå 33 x 26 cm.

Proveniens

Gåva till Per-Erik Nilsson, arkitekt, Gotland. Därefter i arv.

"Arkitekten och konstnären Per-Erik Nilsson (1926-2017) var en eldsjäl och besjälad arkitekt, som lämnar omsorgsfullt tillblivna byggnader, framför allt i Visby, för oss andra att beundra och påverkas av i vår vardag.
Per-Erik Nilsson var alltsedan 50-talet verksam i Visby och på Gotland, först som vikarierande stadsarkitekt rekommenderad av nestorn Erik Lundberg. Kyrkorestaureringen av Hejdeby kyrka genomfördes under de tidiga Gotlandsåren." (Minnesord i Dagens Nyheter 2017)