Miniatyrer, tre stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Dekor i famille rose med motiv av figurscener. Bestående av: rökelsekar med lock, efter en arkaiserande bronsmodell. Höjd 9 cm. Kopp med hänklar, längd 7,5 cm. Ask med lock, 4x4x4,5 cm.
Skador, lagningar.
Proveniens
Property of a Swedish private Estate.
×
Logga in
Kunde inte logga in