Stor, med tecken i rött på sidan för Dayazhai (Studio of Great Elegance) och Tiandi Yijia Chun (Springtime in Heaven and Earth, On Family). Dekor i famille rose-färger av wisiteria, trädpioner och andra blommor. Höjd 28 cm. Diameter 26 cm.
Nagg, slitage. Stjärnspricka.
Property of a private Swedish Collection.