Saltkar, ett par samt såsbåt, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Saltkaren runda med dekor i famille rose-färger med blommor. Diameter 7,5 cm. Höjd 5,5 cm.
Såssnipan med hänklar i form av rävar, dekor i famille rose med blommande trädgård. Längd 18,5 cm.
Obet slitage.
Proveniens
Property of a private Swedish Estate.
×
Logga in
Kunde inte logga in