Nr. | Föremål | Klubbat pris |
1083 | Solfjädersmåling färg och tusch på siden lagt på papper, kopia efter Songmålning, Qingdynastin. | 16 000 SEK |
1084 | Solfjäder, akvarell och tusch på papper. Qing dynastin, 1800-tal. | 10 000 SEK |
1085 | Solfjäder med kalligrafi, Ma Xulun (1884-1970). | 16 000 SEK |
1086 | Rullmålning, kopia efter en Songmålning, troligen sen Qingdynasti/1900-tal. | 38 000 SEK |
1087 | Böcker i trälåda, avklappningar efter Song konstnärerna Su Shi and Mi Fei kalligrafi, Kina, tidigt 1900-tal. | 6 000 SEK |
1088 | Album, två volymer, tryck efter "The Remaining Ink of Ming Virtues. | Återrop |
1089 | Bok, "Casual Literary Notes by the stuio of Anjian. The original titel was inscribed by Sun Zhutang (1879-1943). | Återrop |
1090 | Tara, förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644). | 1 050 000 SEK |
1091 | Vairochana, förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644). | 65 000 SEK |
1092 | Bodhisattva, förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644). | 85 000 SEK |
1093 | Avalokiteschvara, brons. Qingdynastin, 1700-tal. | 135 000 SEK |
1094 | Krönt gudom, brons. Qingdynastin, 1700-tal. | 36 000 SEK |
1095 | Guanyin, brons. Mingdynastin (1368-1644). | 15 000 SEK |
1096 | Guanyin, brons. Mingdynastin (1368-1644). | 10 000 SEK |
1097 | Guanyin, brons. Sen Mingdynasti (1368-1644). | 12 000 SEK |
1098 | Amitayus, förgylld koppar. Tibeto-kinesisk, 1700-tal. | Återrop |
1099 | Buddha, förgylld kopparlegering. Nepal, 1700-tal. | 48 000 SEK |
1100 | Amitayus, förgylld brons. 17/1800-tal, möjligen Monglisk. | 90 000 SEK |
1101 | Amittayus, koppar legering. Mongoliet, 1800-tal. | Återrop |
1102 | Avalokiteshvara, förgylld brons. Tibetokinesisk, sen Qingdynasti, omkring 1900. | 7 000 SEK |
1103 | Tron med moongose, förgylld brons. Tibeto-kinesisk, 1800-tal. | 160 000 SEK |
1104 | Vajra, porslin. Qingdynastin, Qianlong/Jiaqing (1736-1820). | 18 000 SEK |
1105 | Buddhistisk munkmantel, Kesa, siden, 1800-tal. | Återrop |
1106 | Thangka Yamantaka Vajrabhairava, färg och tusch. Tibet, 1800-tal. | 16 000 SEK |
1107 | Thangka, grön Tara, tusch och färg på duk. Tibet, 1800-tal. | Återrop |
1108 | Målning/fragment, Okänd konstnär, duk uppklistrad på pannå. 17/1800-tal. | 8 000 SEK |
1109 | Spegelhållare, brons. Mingdynastin (1368-1644). | 34 000 SEK |
1110 | Vas, brons. Mingdynastin (1368-1644). | Återrop |
1111 | Skultpur, brons. Mingdynastin (1368-1644). | Återrop |
1112 | Skulptur/rökelsehållare, brons. Mingdynastin (1368-1644). | 24 000 SEK |
1113 | Rökelsekar, brons. Mingdynastin (1368-1644). | 30 000 SEK |
1114 | Rökelsekar med lock, brons. Mingdynastin (1368-1644). | 30 000 SEK |
1115 | Rökelsekar med lock, brons. Sen Mingdynastin (1368-1644). | Återrop |
1116 | Rökelsekar, kopparlegering. Qingdynastin, 17/1800-tal. | Återrop |
1117 | Ytterfoder/rörkelsekar, brons med silverdetaljer, 1800-tal. | Återrop |
1118 | Skulptur, brons, omkring 1900. | Återrop |
1119 | Skål, förgylld lack. Qing dynasty, Yongzheng/ Qianlong, 1700-tal. | 26 000 SEK |
1120 | Handfat, cloisonné. Sen Mingdynasti (1368-1644). | 18 000 SEK |
1121 | Vas, cloisonné. Sen Mingdynasti/tidig Qingdynasti, 1600-tal. | 46 000 SEK |
1122 | Elefanter, ett par, cloisonné och champleve, Qingdynasti, 17/1800-tal. | 32 000 SEK |
1123 | Skålar, ett par, emalj på koppar. Qingdynastin med Qianlongs märke och period (1736-95). | 35 000 SEK |
1124 | Koppar, två stycken, emalj på koppar. Qingdynastin, 1700-tal. | Återrop |
1125 | Tazza, emalj på koppar. Qingynastin, 1800-tal. | 4 000 SEK |
1126 | Vinkanna, silver. Qingdynastin, 1800-tal. | Återrop |
1127 | Skål, silver. Kina, Wang Hing, omkring 1900. Vikt 790 gram. | 9 000 SEK |
1128 | Tekanna med lock, silver. Qingdynastin (1664-1912). | 30 000 SEK |
1129 | Vikt/Stenpress. Troligen Mingdynastin (1368-1644). | Återrop |
1130 | Fohundar, ett par, sten. Qingdynastin (1664-1912). | Återrop |
1131 | Tuschsticka, Kina, 1900-tal. | Återrop |
1132 | Sigill, förgylld brons. Kina, tidigt 1900-tal. | Återrop |
1133 | Figurin, nefrit. Qingdynastin (1664-1912). | 19 000 SEK |
1134 | Figuriner, fyra stycken, nefrit. Kina, 1900-tal. | 15 000 SEK |
1135 | Skulptur, nefrit. Kina, 1900-tal. | Återrop |
1136 | Plakett, skulpterad i nefrit. Kina, arkaiserande, 1900-tal. | 5 000 SEK |
1137 | Penselbad, två stycken, bergkristall. Kina, sen Qingdynasti/1900-tal. | 18 000 SEK |
1138 | Ask med lock, grön sten, förgyllt lock. Kina, 1900-tal. | Återrop |
1139 | Lövformat fat, nefrit. Kina, 1900-tal. | 6 500 SEK |
1140 | Skulptur, soapstone. Kina, 1900-tal. | 22 000 SEK |
1141 | Snusflaskor, tre stycken, sten. Qingdynastin. | Återrop |
1142 | Fat, porslin. Mingdynastin, sent 1400-tal/tidigt 1500-tal. | Återrop |
1143 | Praktskål, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1622). | Återrop |
1144 | Bålskål, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1622). | Återrop |
1145 | Fat, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1622). | Återrop |
1146 | Fat, kraakorslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620). | 10 000 SEK |
1147 | Kendi, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620). | 6 500 SEK |
1148 | Fat, kraakporslin. Mingdynastin, 1600-tal. | Återrop |
1149 | Fat, porslin, Swatow. Mingdynastin (1368-1644). | Återrop |
1150 | Skål, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620). | Återrop |
1151 | Skålar, tre stycken, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620). | 7 500 SEK |
1152 | Fat, sex stycken snarlika, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620). | 7 500 SEK |
1153 | Kopp, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620). | Återrop |
1154 | Skål, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620). | 3 500 SEK |
1155 | Fat, kraakporslin. Mingdynastin Wanli (1572-1620). | 4 000 SEK |
1156 | Skål, porslin. Mingdynastin, 1600-tal. "Hatcher cargo". | 2 600 SEK |
1157 | Skålar, två stycken samt fat, två stycken, porslin. Mingdynastin (1368-1644). | 5 500 SEK |
1158 | Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | Återrop |
1159 | Vas, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722. | 7 000 SEK |
1160 | Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 6 500 SEK |
1161 | Ljusstakar/lock, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 12 000 SEK |
1162 | Servisdelar, fem delar. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 30 000 SEK |
1163 | Tallrikar, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 5 500 SEK |
1164 | Kanna med lock, porslin, Qingdynastin Kangxi (1662-1722). | 6 500 SEK |
1165 | Kanna med lock, porslin, silvermonterad. Qingdynastin Kangxi (1662-1722). | Återrop |
1166 | Kanna med lock, försilvrad montering. Qingdynastin, tidigt 1700-tal. | 12 000 SEK |
1167 | Koppar med fat, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | Återrop |
1168 | Skål, porslin. Qingdynastin, 1700-tal. | Återrop |
1169 | Koppar, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1700-tal. | Återrop |
1170 | Fat, porslin, silvermonterat. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 3 500 SEK |
1171 | Fat, fyra stycken, porslin. Qingdynastin Kangxi (1662-1722). | 5 000 SEK |
1172 | Blomformad tallrik, kompaniporslin, Qingdynastin, 1700-talets första hälft. | 4 000 SEK |
1173 | Tallrikar, tre stycken, porslin. Qingdynastin Kangxi (1662-1722). | Återrop |
1174 | Stekfat, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 5 000 SEK |
1175 | Fat, porslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-95). | 7 500 SEK |
1176 | Grönsaksterrin med lock, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 7 000 SEK |
1177 | Terrin med lock, kompaniporslin. Qingdynastin Qianlong (1736-95). | Återrop |
1178 | Terrinfat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 4 000 SEK |
1179 | Såsbåt, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal. | 2 200 SEK |
1180 | Stop, kompaniporslin med silvermontering. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). Silverstämplar. Bergen 1783. | 5 500 SEK |
1181 | Fat, kompanioorslin. Qingdynastin Qianlong (1736-95). | Återrop |
1182 | Bojan med lock, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 16 000 SEK |