Dekor i emalfärgerna grönt, gult, vitt, blått och rött mot en turkos grund av lotus, flygande hästar och buddhistiska lejon. Diameter 34,8 cm.
Skador och lagningar.
Property of a private Swedish Collection.
Compare a similar dish in; Compendium of Collections in the Palace Museum, no 94. Gu 118611. 2011.