Nr. | Föremål | Klubbat pris |
99 | Spegel, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-99), signerad, Gustaviansk. | 20 000 SEK |
100 | Spegel, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799), signerad, Gustaviansk. | 15 000 SEK |
101 | Spegel, av Eric Wahlberg (mästare i Stockholm 1760-1811), Sengustaviansk. | 10 000 SEK |
102 | Spegellampett, för två ljus, Nordeuropa, 1700-talets fösta hälft, Senbarock. | 30 000 SEK |
103 | Spegellampett, för två ljus, Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, Rokoko. | 12 000 SEK |
105 | Spegellampett, för ett ljus, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1756-1799), Gustaviansk. | 28 000 SEK |
106 | Spegellampetter, ett par, för ett ljus, 1700-talets slut, Gustavianska. | 30 000 SEK |
107 | Spegellampetter, ett par, för ett ljus, 1700-talets senare del, Gustavianska. | 20 000 SEK |
108 | Spegellampett, för två ljus, 1700-talets senare del, Gustaviansk. | Återrop |
109 | Appliquer, ett par, för två ljus, Frankrike 1700-talets senare del, Louis XVI. | 13 000 SEK |
110 | Väggpendyl, märkt Balthazard a Paris, Frankrike 1700-talets andra hälft, Louis XV. | 36 000 SEK |
111 | Väggpendyl, av Joachim Hovenschiöld d ä (urmakare i Stockholm 1767-1800). Rokoko. | 20 000 SEK |
112 | Ljuskrona, för tio ljus, Sverige, 1700-talets mitt, Rokoko. | 30 000 SEK |
113 | Ljuskrona, för sex ljus, Sverige, 1700-talets mitt, Rokoko. | 46 000 SEK |
114 | Ljuskrona, för sex ljus, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Gustaviansk. | 185 000 SEK |
115 | Ljuskrona, för sju ljus, Stockholmsarbete, från omkring år 1800, Sengustaviansk. | 22 000 SEK |
116 | Ljuskronor, ett par, för sju ljus, från omkring år 1800, Sengustavianska. | 42 000 SEK |
117 | Ljuskrona, för tre ljus, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Sengustaviansk. | Återrop |
118 | Ljuskrona, för fyra ljus, från omkring år 1800, Sengustaviansk. | 22 000 SEK |
119 | Ljuskrona, för sju ljus, från omkring år 1800, Sengustaviansk. | 32 000 SEK |
120 | Lykta, för två ljus, sannolikt Ryssland 1700-talets slut, Louis XVI. | 34 000 SEK |
121 | Ljuskrona, för tio ljus, Stockholmsarbete ca 1810, Empire. | 80 000 SEK |
122 | Ampel, för sex ljus, i Alexandre Guérins art, 1800-talets början, Empire. | 48 000 SEK |
123 | Bordspendyl, av Hans Wessman (urmakare i Stockholm 1787-1805), Rokoko. | 22 000 SEK |
124 | Bordspendyl, Frankrike 1700-talets senare del, Louis XVI. | Återrop |
125 | Bordspendyl, Stockholmsarbete, 1700-talets slut Sengustaviansk. | 15 000 SEK |
126 | Bordspendyl, Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI. | 16 000 SEK |
127 | Bordspendyl, "La Nourrice Africaine", Frankrike 1800-talets början, Empire. | 85 000 SEK |
128 | Bordspendyl, av Eduard Engelbrechten (verksam i Stockholm 1815-1845), Empire. | 46 000 SEK |
129 | Bordspendyl, märkt J. Langlois à Paris, Parisarbete, Empire. | 65 000 SEK |
130 | Bordspendyl, Frankrike 1800-talets första del, Empire. | 16 000 SEK |
131 | Bordspendyl, av Antoine André Ravrio, Paris (1759-1814), Empire. | Återrop |
132 | Bordspendyl, märkt "Schunick Ainor in Berlin", Tyskland, Empire. | 11 000 SEK |
133 | Bordspendyl, Frankrike 1800-talets första del, Empire. | 8 000 SEK |
134 | Bordspendyl, Frankrike 1800-talets början, Empire. | Återrop |
135 | Bordspendyl, "La fontaine de l'Amour", Frankrike 1800-talets början, Empire. | 48 000 SEK |
136 | Bordspendyl, av Wilhelm Pauli (urmakare i Stockholm 1795-ca 1810), Empire. | 32 000 SEK |
137 | Bordsur, märkt "Francis Perigal Royal Exchange London" troligen sent 1700-tal. | 28 000 SEK |
138 | Kandelabrar, för sex ljus, ett par, Parisarbeten ca år 1800, Retour d´Egypt, Empire. | 100 000 SEK |
139 | Kandelabrar, ett par, för fyra ljus, tillskrivna Francois Rabiat (verksam i Paris 1756-1815), Empire. | Återrop |
140 | Kandelabrar, ett par för fyra ljus, tillskrivna Francois Rabiat (verksam i Paris 1756-1815), Empire. | Återrop |
141 | Kandelabrar, ett par för tre ljus, Stockholmsarbeten ca 1810, tillskrivna Reinhold Fredrich Lindroth, Empire. | 55 000 SEK |
142 | Kandelabrar, ett par, Frankrike ca år 1800, Louis XVI. | 36 000 SEK |
143 | Kandelabrar, för tre ljus, ett par, sent 1700-tal, Sengustavianska. | Återrop |
144 | Kandelabrar, ett par, för tre ljus, Frankrike ca 1820-30, Empire. | Återrop |
145 | Ljusstakar, ett par, Jean Louis Prieurs art, Frankrike ca 1780, Louis XVI. | 24 000 SEK |
146 | Ljusstakar, ett par, 1700-talets senare del, Sengustavianska. | 6 500 SEK |
147 | Ljusstakar, ett par, Ryssland 1800-talets början, Empire. | Återrop |
148 | Ljusstakar, ett par, Frankrike 1800-talets början, Empire. | 12 000 SEK |
149 | Ljusstakar ett par, Frankrike 1800-talets första del, Empire. | 9 000 SEK |
150 | Stormlyktor, ett par, Nikolaj I 1800-talets mitt. | 8 000 SEK |
151 | Rovoljelampa, Frankrike 1800-talets första del, Empire. | 13 000 SEK |
152 | Kungligt skrivställ, för två ljus, argent haché, av Anders Högberg, Stockholm (stämplade 1768). Rokoko. | 20 000 SEK |
154 | Ljusstakar, ett par av Bengt Ståhlström (II) mästare (1742-1765 Kalmar) 1762. Rokoko. | 12 000 SEK |
155 | Ljustakar, ett par av Carl Sauer (I) mästare (1737-1779 Stockholm) 1749, Rokoko. | 10 000 SEK |
156 | Tallrikar, sex stycken av George Bacon London 1700-talets mitt, Georg II. | 6 000 SEK |
157 | Kanna med handfat, av Gudmund Lindqvist (mästare i Stockholm 1807-1815), 1810, Sengustaviansk. | 5 500 SEK |
158 | Ljusstakar, ett par, Eric Pettersson Krietz 1800
(mästar i Stockholm 1753-1795/1805), Sengustavianska. | 7 000 SEK |
159 | Ljusstakar, ett par, av Stephen (Friedrich) T. Lemair, (privilegium i Stockholm 1762), datering 1763, Rokoko. | Återrop |
160 | Bordsplateau, tre delar, i argent haché, 1700-tal. | 10 000 SEK |
161 | Glasmålning, 1700-talets senare del, Peter den store, efter Carel de Moor, förgylld rokokoram, | 8 000 SEK |
162 | Konsol, Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 20 000 SEK |
163 | Ramar, ett par, 1700-talets slut, Gustavianska. | 20 000 SEK |
164 | Porträttmedaljong av Johan Tobias Sergel (Sverige 1740-1814), daterad 1783. | 44 000 SEK |
165 | Smörask med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Empire. | 24 000 SEK |
166 | Smörask med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Empire. | 20 000 SEK |
167 | Smörask med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Empire. | 16 000 SEK |
168 | Skål med lock, Älvdalen, 1800-talet. | 13 000 SEK |
169 | Saltkar, Älvdalen, 1800-talets början, ställ av Anders Petter Lindström Kalmar 1836, Empire. | 6 500 SEK |
170 | Uppsatsskål, 1800-talets första del, Empire. | 6 500 SEK |
171 | Bricka, 1800-talets första hälft, Empire. | 2 400 SEK |
172 | Flintlåspistol, svensk, av Anders Wåhlberg, Stockholm (1720-93). | 38 000 SEK |
173 | Carl Gustaf Liljedahl, Carl XIV Johan, etsat och förgyllt stål, signerad Liljedahl, 1800-talets 2:a fjärdedel. | 15 000 SEK |
173A | Bröllopsskrin, snidat trä, daterat 1725, barock, | 40 000 SEK |
174 | Dryckeskanna, silver. Oidentifierad mästarstämpel, möjligen Marienburg tidigt 1700-tal. Barock. | Återrop |
175 | Dryckeskanna med lock, silver, oidentifierad mästarstämpel, Moskva 1700-1710. Barock. | 18 000 SEK |
176 | Marx Burmeister (1630/31-1658), bägare, sk ormskinnsbägare, silver, Nürnberg. Barock. | 22 000 SEK |
177 | Johan Friedrich Straub, miniatyrbägare med lock, förgyllt silver, filigran, Karlstad (1674-1713). Barock. | 13 000 SEK |
178 | Johann Christoph Holst, presenterfat, silver, Reval (verksam 1698-1710). Barock. | 12 000 SEK |
179 | Leonhard Rothaer I, bägare, silver, Hamburg (1671-1699). Barock. | 24 000 SEK |
180 | Johann Philipp Rieblinger, saltkar med lock, ett par, delvis förgyllt silver, Augsburg 1700-1705. Barock. | 4 500 SEK |
181 | William Andrews, porringer, silver, London 1697-98. Barock. | 7 500 SEK |
182 | Johan Nützel, bägare, silver, Stockholm 1704. Karolinsk. | 50 000 SEK |
183 | Erik Bengtsson Starin, bägare, silver, Stockholm 1709. Karolinsk. | 9 500 SEK |
184 | Abraham Wirgman, bägare, delvis förgyllt silver, Göteborg 1722. | 6 000 SEK |
185 | Olof Fernlöf, bägare, silver, Göteborg 1724. | Återrop |
186 | Thomas Merry I, skål, silver, London 1708. | Återrop |
187 | Sockerskrin, silver, troligen Andreas Schneider (1759-1761), Augsburg. Rokoko. | Återrop |
188 | Wilhelm Christian Hillebrandt, sockerskrin, silver, Reval (verksam 1758-1780). Rokoko. | 26 000 SEK |
189 | Spegel med ram av silver, sannolikt mitten av 1700-talet. Rokoko. | 16 000 SEK |
190 | Samuel Zettersteen, kryddbössor, silver, ett par, Lidköping 1774. Rokoko. | Återrop |
191 | Erik Niklas Thomé, tedosa, silver, Stockholm 1771. Rokoko. | Återrop |
192 | Arvid Floberg, fat, silver, 3 st, Stockholm 1788. | Återrop |
193 | Johan Christian Henck (Henke), kryddkar med dubbla lock, ett par, silver, Riga 1768-80. Rokoko. | 40 000 SEK |
194 | Petter Eneroth, kaffekanna, silver, Stockholm 1775. Rokoko. | 100 000 SEK |
195 | Petter Lund, kaffekanna, silver, Stockholm 1761. Rokoko. | 48 000 SEK |
196 | Anders Mårdh, gräddsnäcka, delvis förgyllt
silver, Kungsbacka, sannolikt 1784. Rokoko. | 18 000 SEK |
197 | Erik Ernander, gräddsnäcka, silver, Uppsala 1779. Rokoko. | Återrop |
198 | Friedrich Heinrich Klinck, bägare, silver, Stockholm 1738. Rokoko. | Återrop |
199 | Conrad Gadd (sannolikt), bägare, delvis förgyllt silver, Kristianstad 1749. Rokoko. | 5 000 SEK |