Fanerat med mahogny. Beslag av förgylld mässing. Vitemaljerad urtavla märkt "Francis Perigal Royal Exchange London". (Flera urmakare med samma namn i London under 1700-talet och tidigt 1800-tal). Höjd 57, längd 35 cm. Nyckel medföljer.