Förgylld och bronserad. Uppsvängt, genombrutet krön med dekor av rocailler, snäckformationer och blomsterurna, ramverk med akantusslingor och strödda blad mot delvis pikerad botten, nederdel med rocailler, snäckor, och blomster. Tudelat kvicksilverfolierat glas. Signerad med brännstämpel IÅ under krona samt märkt med Stockholms hallstämpel 1775. Höjd 91, bredd 41 cm.