Visent/bisonoxe
Signerad Knöppel. Mörkpatinerad brons. Höjd 21 cm, längd 36 cm.
Denna komposition finns i monumentalformat uppställd i Nacka strax utanför Stockholm.
Skulpturgruppen heter då "Två Visenter" och består av två galopperande visenter gjutna i brons och var en donation till Nacka kommun från byggmästare Anders Diös och direktör Bo Ax:son Johnsson.
Verket är ett av Arvid Knöppels ungdomsverk från 1930-talet. Visenterna återfinns var och en för sig på Nationalmuseum och i Prins Eugens konstsamling.
Sin slutgiltiga placering fick skulpturgruppen 1967 då den högtidligt invigdes på konstnärens 75-årsdag.