Konande cuppa, balusterben med luft, omvikt fot. Graverad och förgylld dekor med monogram under grevlig krona inom kartusch, frånsidan med obelisk omgiven av växtslingor. Höjd 20,5 cm.
Det ena glaset med skador/spår av lagning.