414
1457850

Matta, semiantik Veramin, ca 338 x 212 cm

Utropspris
35 000 SEK
3 080 EUR
3 270 USD
Klubbat pris
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

1940-1950-tal. Ljusröd botten med polykromt minakhanimönster. Benvit huvudbård med blom-, palmett- och arabeskranka.

Smärre slitage, lagningar. Långsidorna med trampveck.